Odpowiedzi

2010-01-02T11:38:25+01:00
Wzgłędność ruchu polega na tym, że to samo ciało w tym samym czasie względem jednych ciał jest w ruchu a względem innych w spoczynku.
Żeby okreslić ruch ciała trzeba wybrać układ odniesienia (jakieś inne ciało) względem którego rozpatrujemy ruch.
Gdy płyniemy tratwą i we mgle nie widzimy żadnego obiektu na brzegu (wogóle nie widzimy brzegu), to nie mamy możliwości wyboru układu odniesienia dzięki któremu moglibyśmy określić czy się poruszamy czy nie.
Natomiast gdyby nie było mgły widzielibyśmy np. jakieś drzewo i gdyby zmieniała się odległość między nami a tym drzewem to oznaczałoby ,że jesteśmy w ruchu. Drzewo w tym przypadku byłoby naszym układem odniesienia względem którego rozpatrywalibyśmy ruch.

1 5 1
2010-01-02T11:41:47+01:00
Gdy poruszasz sie tratwą z prądem rzeki nie wykonujesz żadnych ruchów. Płynąc tową tratwą posiadasz 2 punkty odniesienia: względem płynącej tratwy stoisz w miejscu(ty jako osoba nią płynąca), no i oczywiscie ty razem z łódką(jako układ inercjalny) względem brzegów rzeki. Gdy jest duza mgła nie dostrzegasz punktów odniesienia poza łodzią(np drzew, budynków, ludzi), wiec nie mozesz okreslic jej ruchu.
1 5 1
2010-01-02T12:18:23+01:00
Gdy nie ma mgły, to będąc na tratwie możesz obserwować 2 różne układy odniesienia:
* pierwszy, to rzeka, względem której tratwa jest nieruchoma
* drugi, brzeg, względem którego tratwa jest w ruchu

Gdy jest mgła, ten drugi układ jest niewidoczny, zatem osoba znajdująca się na tratwie go nie dostrzega, dlatego też, nie można zaobsertować ruchu tratwy w stosunku do brzegu rzeki.

Dodam tylko, że gdy nurt rzeki jest dość szybki, to można wywnioskować ruch tratwy na podstawie innego układu odniesienia.
Mam na myśli powietrze. Co prawda mgła powoduje, że nie widać brzegu, na podstawie którego można wnioskować ruch tratwy, jednak można wyczuć pęd powietrza. Zatem nawet we mgle można (na podstawie powietrza) wykryć, że tratwa jest w ruchu.
1 5 1