Odpowiedzi

2010-01-02T13:10:09+01:00
Das Fest von Christi Geburt wird am 24. Dezember, dem Weihnachtstag, gefeiert. In Polen gibt es viele Sitten und Gebräuche für das Weihnachtsessen. So sind 12 Speisen zwingend, darunter Karpfen, barszcz z uszkami (???) (in manchen Häusern auch eine Pilzsuppe), Nachtisch aus getrockneten Früchten, kutia (???), Maultaschen mit Sauerkraut. Doch alle Speisen müssen zur Fastenzeit passen (an diesem Abend wird kein Fleisch gegessen).
- Für einen unerwarteten Gast wird ein Platz bereit gehalten
- unter der Tischdecke wird Heu ausgebreitet, damit soll Jesu Geburt in der Krippe symbolisiert werden
- der Älteste in der Familie liest die Weihnachtsgeschichte aus der Bibel. Dann nimmt die Familie am Tisch Platz und das Weihnachtsessen beginnt. Von allen 12 Speisen muß gekostet werden.
Nach dem Essen kommt der wichtigste Augenblick für die Kinder: die Geschenke, die der Weihnachtsmann gebracht hat, werden ausgepackt.
Dieser Abend besitzt eine magische Kraft. Alle singen Weihnachtslieder und freuen sich über die Geburt von Gottes Sohn.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-02T13:12:05+01:00
W Niemczech najpopularniejsza jest gęś pieczona z ziemniakami z wody i specjalnością północnoniemiecką - zasmażanym jarmużem. Dzieci, i nie tylko dzieci, dostają tu w Wigilię barwne talerze, zdobione motywami bożonarodzeniowymi, na których układa się owoce świeże i suszone, orzechy oraz słodycze - zwłaszcza marcepany i pierniki, najlepiej własnej roboty. W tym regionie popularne są zwłaszcza tzw. brązowe pierniki, wypiekane z mąki, miodu, śmietany i syropu cukrowego. W Nieczech Boże Narodzenie obchodzi się wyjątkowo uroczyście. W kościołach i domach pojawiają się adwentowe wieńce. Od 1 grudnia rozpoczyna się odliczanie dni pozostałych do świąt. . Każde dziecko dostaje adwentowy kalendarz, każdego dnia może otworzyć tę kalendarzowa bombonierke i zjeść jedną czekoladkę. Charakterystyczne dla Niemców są adwentowe spotkania przy świecach, w gronie rodziny i znajomych. W niemieckich domach nie może zabraknąć choinki, ubieranej zwykle 24 grudnia. Pod choinka ustawia sie szopke i prezenty. generalnie kolacja wigilijna rozpoczyna się około 19.00. Podstawowe danie to gęś z kapustą. Nie może zabraknąć słodyczy: ciasto drożdżowe z bakaliami, domki z piernika i lukrowane ciasteczka. Po kolacji wręcza się prezenty i śpiewa kolędy.


Ciesze sie ze mogłam pomóc xD1 5 1
2010-01-02T13:16:56+01:00
Przygotowania zaczynają się już na początku Grudnia. W każdym domu wiesza się wianek adwentowy. W oknach umieszczają papierowe figurki zrobione własnoręcznie. Otwierane są tzw. Weinachts Markty, na których można kupić owoce w czekoladzie i pierniki. Choinkę kupują już na samym początku Grudnia. Gospodynie pieczą mnóstwo ciasteczek. Nieodłącznym elementem niemieckich świąt jest grzane wino! Święta zaczynają się u nich 25 grudnia a nie w Wigilję.

to by było na tyle
1 5 1