Proszę o wypisanie kilku środków stylistycznych z przykładem z podanego niżej fragmentu...

bardzo proszę o p omoc!;[

To nieszczęście,Wilhelmie! Wszystkie me żywotne siły zamieniły się w niespokojną gnuśność;nie mogę być bezczynny i nie mogę też wziąć się do czegokolwiek.Nie mam siły wyobraźni,zrozumienia natury i wszystkie książki są mi wstrętne.
Jeśli nam samego siebie brak,brak nam przecie wszystkiego.Przysięgam ci,czasem chciałbym być wyrobnikiem,by jeno rano przy obudzeniu mieć na widoku nadchodzący dzień,dążyć do czegoś i mieć nadzieję.Często zazdroszczę Albertowi,którego widzę zagrzebanego po uszy w aktach,i wmawiam w siebie :byłoby mi dobrze ,gdybym był na jego miejscu.Już kilkakrotnie porywałem się,by napisać do ciebie i ministra i starać się o miejsce w poselswie,którego jak zapewniasz,nie odmówiono by mi.Sam sądzę,że minister lubi mnie od dawna;długo mnie namawiał ,bym wstąpił do urzędu,i są takie chwile ,gdy chcę to uczynić.Ale gdy znów pomyślę o tym i przypomnę sobie bajkę o koniu, który zniecierpliwiony wolnością daje sobie nałozyć siodło i uzdę i zajeżdżony zostaje na śmierć ,nie wiem,co mam czynić. I,mój drogi,nie jestże ta moja tęsknota do zmiany stanu głębokim,przykrym niepokojem,który mnie wszędzie ścigać będzie?

3

Odpowiedzi

2010-01-02T14:27:08+01:00
Wykrzyknienie -Wilhelmie!,
pytanie retoryczne -,który mnie wszędzie ścigać będzie?
apostrofa -To nieszczęście,Wilhelmie
epitety- koń zniecierpliwiony,
2010-01-02T14:29:52+01:00
Żywotne,bezczynny,nadchodzący...-epitety
gnuśność,jeno-archaizm
Wilhelmie-apostrofa

2010-01-02T14:42:03+01:00
Wykrzyknienie:To nieszczęście,Wilhelmie!
epitety:żywotne siły, niespokojną gnuśność
metafora:niespokojną gnuśność
pytanie retoryczne:I,mój drogi,nie jestże ta moja tęsknota do zmiany stanu głębokim,przykrym niepokojem,który mnie wszędzie ścigać będzie?