Odpowiedzi

2010-01-02T15:16:38+01:00
Egipcjanie dtworzyli wysoko rozwiniętą kulture oraz dokonali wielu odkryć i wynalazków. Jednym z nich jest pismo obrazkowe należące do najstarszych na świecie, byly one znane heroglifami. Niezwyklym osiągnieńciem egipcjan bylo takze twożenie mumi, które wyjaśnia wiele informacji na temeat medycyny. O niezwykłości państwa faraonów najlepiej świadczą zbytki architektury. Świątynie, grobowce i piramidy przedrfaly do dzisiejszych czasów w bardzo dobrym stanie dzieki suchemu afrykanskiemu klimatowi oraz wykorzystaniu kamienia jako materialu budowlanego. Niesamowitym pomysłem byly tagdze kanaly prowadzace z Nilu na pola uprawne które żyźnił muł.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-02T15:31:04+01:00
Egipcjanie mieli wiele osiągnięć:
1. RAMZES II WIELKI(polityka i wojny)
Ramzes II był królem z dynastii jedenastu Ramzesów. Rządził aż 67 lat około 1304 -1237 p.n.e i zyskał opinie najsłynniejszego władcy Nowego Państwa. Tak naprawdę Ramzes II korzystał z sukcesów swego dziadka Ramzesa I i ojca, Setiego I. Jego największe zwycięstwo w bitwie pod Kadesz(Syria) znaczyło niewiele. Ramzes zapobiegł ucieczce wojsk egipskich przed Hetytami, ale nie osiągnął pełnego sukcesu. Jednak zawarty traktat pozwolił zachować pokój przez 40 lat. W Nubii, gdzie Ramzes II kazał wykuć w skale dwie wspaniałe świątynie powstała później miejscowość Abu Simbel.
2.GIGANTYCZNE BUDOWLE (architektura)
Piramidy to gigantyczne grobowce wzniesione w czasach Starego Państwa. Miały zapewnić spokój składanym w nich ciałom faraonów. Mumię władcy wkładano do sarkofagu, a obok umieszczano drobne przedmioty osobiste. Na wiosnę, gdy wody w Nilu przybierały, wieśniacy przewozili statkami olbrzymie bloki skalne. Na lądzie ładowali je na sanie, które ciągnięto po belkach i podłożu stale polewanym wodą. Aby podnieść bloki na dużą wysokość, na czas budowy przy jednej ze ścian piramidy wznoszono ziemny nasyp.
3. PISARZE (wykształcenie)
Skrybami nazywamy Egipcjan, którzy po wieloletniej nauce posiedli sztukę pisania, czytania i liczenia. Byli oni niezbędni, ponieważ pomagali faraonom w zarządzaniu krajem. Otaczano ich szacunkiem i podziwem, a zawód pisarza uważano za najszlachetniejszy ze wszystkich. Pisarze studiowali święte księgi i spisywali modlitwy kapłanów. Zapisywali też i ogłaszali zarządzenia władców. Dzięki nim lud wiedział, jakie są podatki lub jakie prace nawadniające musieli wykonać.
4.HIEROGLIFY- pismo obrazkowe (rozwój pisma)
Pismo pojawiło się w Egipcie ok. 5000 lat temu. Widząc znaki pokrywające mury świątyń i grobowców, greccy najeźdźcy byli przekonani, że to magiczne zaklęcia. Skrybowie pisali na papirusie. Był to rodzaj papieru sporządzany z włókien rośliny rosnącej nad brzegiem Nilu.
5. SZTUKA EGIPSKA (rozwój sztuki)
Dla Egipcjan malowidło i rzeźba przedstawiały taką samą siłę, co ich rzeczywisty model.Wierzyli,że dzieło przetrwa wieczność, jeśli artysta będzie przestrzegał pewnych reguł w sztuce. Egipscy artyści przedstawiali postaci ludzkie w dziwnych pozycjach: nogi z profilu, a ramiona z przodu. Chodziło o to, aby w uproszczonym wizerunku nie pominąć żadnej części ludzkiej postaci. Dlatego twarze malowali z profilu, a oczy z przodu. I nie była to niezręczność artystów, lecz przestrzeganie ustalonych reguł.

Mam nadzieję, że pomogłam. Opracowałam to na podstawie książki "Cywilizacje przeszłości" wyd. glob. Pozdrawiam i liczę na najlepszą. :]