Napisz list do wybranej osoby , uzywajac stylu kwiecistego , panujacego w 17 wieku .Wykorzystaj podane zwroty.
Temat listu zalezy od Ciebie .

in hoc tumultu -w tym zamieszaniu
per omnia sacra-na wszystkie swietosci
impedimenta - przeszkody
kontradykcja - sprzeciw
konsolacja- pocieszenie

2

Odpowiedzi

2010-01-02T20:50:15+01:00

Kochana rodzicielko ma ,
Dziękuję drogo matko za twoją ostatnią paczuszkę oraz krótką notatkę . In hoc tumultu związanym z moją rychłą zmianą zamieszania zapomniałam podziękować za twoje ciepłe słowa .
Co do wyjazdu na wieś wystąpiły nieoczekiwane impedimenta , niestety mój letni salonik został źle umeblowany . Per omnia sacra stolaarz zdeklarował naprawić ten błąd ze swojej własnej kieszeni . SPotkał się on z kontradykcją ze strony mojego męża gdyż ten biedny mieszczanin musiałby sporo pięniędzy aby zadowolić mnie . Ojj biedny mój los ! Czyż nikt mnie nie rozumie , ROdzicielko ma! Czuję się taka samotna w tym wielkim pozbawionych duszy miasta ! Pragnę wrócić na łono natury i zachwycać się jej urokiem , delektować smakiem świeżo zerwanych owoców i czytać HOmera na tarasiku przed domem . Ach jak tęskni mi się za tymi widokami ! Nie myśl że liczę na konsolację z twojej strony ! Radością zalewa sie moja duszą , gdyż tylko pomyślę że za kilka dni będę mogła zamieszkać na stałe w moim ślicznym dworku .
Matko bardzo serdecznie Cię do niego zapraszam ! Już przygotował ci pokoim w twoim ulubionym kolorze burgundu , zakupiłam również identyczną toaletkę jak twoją abyś czuła się u mnie jak w domu !

Twoja jednyna i zawsze kochająca córka XXX .
16 3 16
2010-01-02T20:56:52+01:00
Drogi przyjacielu!
Wybacz mi że dopiero teraz odpisuję na Twoje listy a to z powodu licznych impedientów które stanęły mi na drodze.
Spieszę Cię powiadomić że u mnie wszystko dobrze.Jednak nie u Jana.Przeto incipiam.
Wyobraź sobie że Jan wpędził się w straszne kłopoty(mówię Ci to w konfidencji).Otóż postanowił zrobić karierę polityczną.Udało mu się dostać do jednej partii ale..per omnia sacra!!Nie myślał chyba że zarząd zaakceptuje wszystkie jego projekty.Od razu poniosła się przeciw niemu kontradykcja.Wszczął się wielki tulmut
i in hoc tumultu został ciężko zraniony w głowę, tak że od razu stracił przytomność i trzeba go było odwieść do szpitala.Oczywiście po całej akcji nie mógł już nawet marzyć o kontynuowaniu kariery.Popadł w depresję.Moja konsolacja nieco pomogła ale nadal nie może przyjść do siebie.
Widzisz więc, że powinieneś tu przyjechać i sam mu pomóc w tym jakże trudnym dla niego położeniu.
Bogu Cię polecam
.....................


incipiam-zacznę
tulmut -zamieszanie
16 4 16