Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-02T15:14:30+01:00
● Nie należy zbierać grzybów zbyt młodych i nierozwiniętych, ponieważ takie okazy mogą jeszcze nie mieć wszystkich cech niezbędnych do ich jednoznacznej identyfikacji. Nieprzestrzeganie właśnie tej zasady jest między innymi częstą przyczyną spożywania muchomora sromotnikowego jako pieczarki lub kani.

● Nie należy zbierać grzybów zbyt starych, zaczerwionych (zarobaczonych) i wodnistych, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia i również są powodem zatruć.

● Grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek. Torby, worki plastikowe, reklamówki itp. są niedopuszczalne, ponieważ grzyby łatwo się w nich łamią, kruszą i zaparzają, a wtedy nawet w jadalnych grzybach mogą się wytworzyć substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia.

● Grzyby należy wykręcić delikatnie z podłoża tak, żeby nie uszkodzić grzybni. Dzięki temu, że wykręcony z ziemi grzyb jest w całości jesteśmy wstanie poznać wszystkie ważne do rozpoznania danego gatunku cechy grzyba (np.: pochwę, inne zabarwienie lub charakterystyczny kształt) i może to uratować nam życie.

● Należy oszczędzać też grzyby rzadkie i ginące nawet wtedy, kiedy są jadalne.

● Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, ponieważ są pokarmem dla zwierząt leśnych, zarazem ozdobą naszych lasów.

● Po powrocie z grzybobrania należy grzyby posegregować według gatunków i rozłożyć je w suchym, przewiewnym miejscu. Przeróbka grzybów powinna nastąpić w tym samym dniu. Pozostawione do następnego dnia grzyby ulegną szybkiemu zarobaczywieniu i rozwiną się na nich pleśnie.

● Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy wszystkie zebrane grzyby są jadalne, dla własnego bezpieczeństwa wyrzućmy je. Gdy chcemy być pewni że wszystkie zebrane grzyby są jadalne zasięgnijmy porady grzyboznawcy, który posiada niezbędną wiedzę do rozpoznawania grzybów świeżych i suszonych.
32 4 32
2010-01-02T15:21:24+01:00
1.Grzyby zbieraj do przewiewnego pojemnika,
2.Należy zbierać tylko grzyby dojrzałe,
3.Nie należy zbierać grzybów, które zwierzęta sobie 'przywłaszczyły',
4.Nie wolno zbierać grzybów, które są pod ochroną,
5.Przy wyrywaniu grzyba należy go 'wykręcać',
6.Nie należy zbierać grzybów, których nie znamy,
7.Nie należy zbierać grzybów niedojżałych, ponieważ mogą mieć niewykształcone cechy potrzebne do identyfikacji.
8.Na grzybobranie najlepiej udać się rano,
9.Nie należy wkładać grzybów do toreb foliowych,
10.Nie wolno niszczyć grzybów niejadalnych.

Najlepsze rozwiązanie żywcem skopiowane z pierwszego wyniku w google! Plagiat!
30 3 30