WYPRACOWANIE DO SPRAWDZENIA

Najlepsza - odpowiedź, która podda najwięcej KONKRETNYCH elementów wypracowania krytyce.

Temat: Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej dowodząc, że warto ją ukazać w teatrze lub filmie.
Jeszcze kilkaset lat temu, książki były rarytasem, na który tylko nieliczni mogli sobie pozwolić. Z uwagi na ich wysoką cenę, na półki trafiały tylko najlepsze egzemplarze. W dzisiejszych czasach nie mamy takiego problemu. Książki kosztują niewiele, co niestety wiąże się z ich ogromną liczbą. Miliony powieści XXI wieku pisane są według jednego schematu. Poszukując bohatera literackiego, którego postać mogłaby wnieść coś wartościowego do filmu, przewertowałam dzieła z epoki pozytywizmu. Wybrałam Zbyszka z Bogdańca – jednego z bohaterów powieści Krzyżacy, napisanej przez Henryka Sienkiewicza.
Przede wszystkim uznałam, że wątki dramatyczne w życiu Zbyszka przyciągnęłyby do kina tłumy. Chłopiec już we wczesnym dzieciństwie stracił rodziców, w związku z czym opiekę nad nim sprawuje jego stryj, a zarazem znakomity rycerz – Maćko z Bogdańca. Obydwaj pochodzą ze szlacheckiego rodu „Tępa Podkowa” i przemierzają razem Polskę, by walczyć w imię ojczyzny. Przedstawienie sieroty na tle krwawych wydarzeń politycznych niewątpliwie chwyciłoby ludzi za serca.
Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na mój wybór jest piękny wygląd Zbyszka. Nie oszukujmy się - nawet najmniej powierzchowni widzowie, oglądając film poświęcają dużo uwagi urodzie bohaterów. Zbyszko to wysoki, dobrze zbudowany młodzieniec o nieco dziecięcej twarzy i blond włosach. Potężne ramiona i muskuły rycerza świadczą o jego niewiarygodnej sile, której świetnym przykładem jest umiejętność naciągnięcia kuszy bez korby. Jestem pewna, że wiele kobiet obejrzałoby ten film chociażby ze względu na urodę i wdzięk proponowanego przeze mnie bohatera.
Ostatecznie chciałabym nałożyć szczególny nacisk na osobowość i postępowanie Zbyszka. To ważne, by postacie przedstawione w filmie reprezentowały swoją osobą pozytywne wartości. Nasz rycerz to postać dynamiczna, której przemianę obserwujemy od samego początku książki. Kiedy poznajemy Zbyszka, jest on odważny, nieco zarozumiały i impulsywny. Atakuje spotykanego na drodze krzyżaka narażając siebie tym samym na karę śmierci. Mimo to nie chce przeprosić posła, co świadczy o jego dumie i porywczości. Jest gotów stanąć do pojedynku z każdym kto się mu narazi i nie myśli o tego konsekwencjach. Jego odwaga ma też pozytywne aspekty: w krytycznym momencie staje do walki z niedźwiedziem ratując współtowarzyszy. Jednak pod osłoną szaleńca kryje się szarmancki, ułożony i dobrze wychowany młody człowiek. Służy Danusi i posługuje się pięknym językiem, prawiąc swojej damie komplementy. Sytuacja zmienia się w momencie skazania go na śmierć. Po przesiedzeniu kilku miesięcy w więzieniu jest obojętny na wszystko i znudzony. Ostatecznie Danusia ratuje Zbyszka. Chłopak staje się odpowiedzialny i bardziej rozważny, zaś od momentu porwania Danusi zupełnie dojrzały i smutny. Ten stan zmienia się dopiero po śmierci jego ukochanej, kiedy kochliwy rycerz traci głowę dla Jagienki.
Podsumowując powyższe uważam, że Zbyszko to szalenie interesująca postać. Myślę, że wygląd, charakter oraz burzliwe życie młodzieńca wzbudzają ciekawość nie tylko jego fikcyjnych towarzyszy. Mimo, że film oparty na powieści Krzyżacy został już zekranizowany to sądzę, że powinna powstać jego nowa wersja, ponieważ oryginał nie przestawia wszystkich fascynujących aspektów z życia Zbyszka z Bogdańca.

Jaką ocenę byście za to wystawili?

2

Odpowiedzi

2010-01-02T15:29:25+01:00
Mam nadzieję, że wiesz, że w wypracowaniu muszą być CO NAJMNIEJ 3 akapity? ;-)
We wstępie jest napisane: Książki kosztują niewiele, co niestety wiąże się z ich ogromną liczbą. Ja bym wykreśliła to 'niestety' bo moim zdaniem, to dobrze, że mamy ogromny wybór książek.
Poza tym słowo przewertowałam, to chyba raczej kolokwializm, więc radziłabym zmienić na np. przejrzałam, przeczytałam.
W wypracowaniu masz wyrażenie 'piękny wygląd', napisałabym raczej bez tego 'piękny'. "Atakuje krzyżaka" - Krzyżak oczywiście z wielkiej litery.
Nam pani od języka polskiego zawsze mówi żebyśmy unikali zwrotów takich jak: podsumowując.
1 3 1
2010-01-02T15:44:05+01:00
*związki frazeologiczne pisz w cudzysłowiu np. "chwyciłoby ludzi za serca"
*powtórzenia zastąp synonimami - wyrazami bliskoznacznymi
*nie pisz kolokwializmów np. przewertować
*pamiętaj o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu (nie wiem czy w tym wypracowaniu są akapity)
*Krzyżak, Krzyżacy - z dużej litery!!! (w zdaniu "Atakuje spotykanego na drodze krzyżaka narażając siebie tym samym na karę śmierci.)
*w zdaniu "Służy Danusi i posługuje się pięknym językiem, prawiąc swojej damie komplementy." ja usunęłabym pięknym i swojej (chyba trochę nie pasuje do całości)
*"Podsumowując powyższe uważam, że Zbyszko to szalenie interesująca postać.", ale co powyższe (może być np. podsumowując powyższą wypowiedź)

Kilka błędów, jednak nie jest najgorzej.
Moja ocena = 4

;)))
1 5 1