Forma: Rozprawka

Termin: Max. 3 stycznia

Temat:
Które z dokonań Kazimierza Wielkiego uznajesz za najcenniejsze dla Rzeczypospolitej?

Wypracowanie ma być na min. 1 kartkę A4, ale oczywiście może być więcej:)

Pozdrawiam,
Dla najlepszej pracy przyznaje 300 punktów !!!!!!!!:)

UWAGA!!
Można opierać się o informacje z internetu, ale nie przepisywać !!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T19:08:35+01:00
Dokonania kazimierza wielkiego


Kazimierz Wielki urodził sie 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zmarł 5 listopada 1370 w Krakowie.był królem Polski w latach 1333-1370, a takze ostanim wlada w z dynastii Piastów na polskim tronie. był to naajmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, córki Bolesława Pobożnego.
Kazimierz Wielki przeprowadził reformę systemu skarbowego i administracji. Wprowadził jedna monetę dla całego królestwa i jednakowe obciszenie skarbowe i wojskowe. Na szczeblu centralnym powołał radę królewska, której skład ustalał sam. Jedna z wielu zalet króla była umiejętnooć doboru ludzi, którzy wraz z nim dokonywali przebudowy państwa. Zakładał nowe miasta i wsie, modernizował stare i budował nowe zamki. Za jego panowania powstało około 70 punktów obronnych. Rozwijał tez handel. Polska stała się jednym z wygodniejszych szlaków łaczacych Bliski Wschód z Niderlandami i Anglia.Dzięki jego umiejętnej polityce zagranicznej zażegnał konflikty z Czechami i Krzyżakami ,zawarł również sojusz z Węgrami.
powstało tez przysłowie : „Zastał Polskę drewnianą, a zastawił murowaną” co oznacza ze ja wstapił na tron do poslka był drewniania a posobie nie zostawił Polski murowanej, długie wieki była ona jeszcze w przeważającej mierze drewniana. Wybudował natomiast kilkadziesiąt zamków, wiele miast otoczył murami. Podniosło to znacznie obronność kraju. Był też fundatorem wielu kościołów. Za czasów ostatniego Piasta powstawały też inne budowle użyteczności publicznej, wznoszone przez bogacące się miasta, jak na przykład ratusze. czyli umocnił i powiększył terytorium państwa polskiego.
W 1364 r. król utworzył nawet uniwersytet w Krakowie.. Kształcili się tam lekarze, duchowni i prawnicy, czyli ludzie najbardziej potrzebni państwu.Dzięki podbojom i świetnie prowadzonej polityce wewnętrznej i zewnętrznej przyczynił się do wzrostu rangi państwa i 800r koronował się na cesarza.
Kazimierz wielki dokonał także dzieła naprawy pieniądza, spisania i uporząkowania praw oraz usprawnienia pracy sądów. Dzięki niemu powstały dwa statuty- wiślicki, biorący w obronę chłopów i piotrkowski.

mysle ze pomogłam;]pozdrawiam:]

2 3 2