Odpowiedzi

2010-01-02T17:54:16+01:00
Barokowa kultura Polska akcentowała bardzo odważnie własną tożsamość, odrębność od innych. Styl baroku obejmował w Plosce lata 1600-1710r.
Istnieje wiele zabutków aritektury Polskiej Barokowej, dla mnie najpiękniejszym zabytkiem jest kościół zaprojektowany przez holendra
Tylmana van Gamerena, Kościół Sakramentek w Warszawie(ok. 1688-1692). Królowa Marysieńka fundatorka kościoła, miała też zasługi dla sztuki. Kościół powstał za panowania Jana ΙΙΙ- bujny rozkwit sarmatyzmu. W powściągliwym stylu kościoła nie ma nic z sarmatyzmu, brak barokowej rozbuchanej fantazji. Jest to kościól na planie centralnym, jego plan stanowi połączenie ośmioboku z krzyżem greckim. Podziały elewacji składają sie prawie z samych pionów i poziomów, są bardzo oszczędne. Każda płaszczyzna ściany zamykająca ramię krzyża zakończona jest trójkątnym tympanonem. Dekoracja nie jest surowa, ale elegancka, przejrzysta. Sakramentki to ukochana przez Warszawiaków, architektoniczna "Królewna Śnieżka" ich miasta.
Następnym przykładem jest przebudowany przez Augustyna Locci Pałac w Wilanowie wraz z zespołem ogrodowym wzorowana na włoskich budowalach tego typy(ogród na francuskich). Założony na planie osiowym, o silnie wygłuzonym głównym korpusie, stanowi pałac wilanowski piękną otwartą budowlę, monumentalną, a lekką zarazem. Zdobiła go cała plejada rzeźbiarzy, malarzy, dekoratorów wnętrz. słynna jest zwłaszcza alegoryczna postać Jutrzenki- plafonowe malowidło przedstawiające pod postacią Jutrzenki królową Marysińkę.
Kolejnym przykładem zabytku barokowego charakterystycznego dla Polski są portrety trumnienne. Mają one kształt sześcio lub ośmioboków, ponieważ w trakcie pogrzebu mocowano je do wezgłowia trumny, po ceremoni wieszano w kościele. Ważny element kultury sarmanckiej. Malowano je na podstawie wcześniejszych wizerunków zmarłego. Portert trumienny Stanisława Wotyszy, przedstawienie na sześcioboku, wykonane techniką olej na blasze, pochodzi z 16777r. Obecnie znajduje się w Pałacu w Wilanowie.


1 1 1