1.Opisz proces trawienia w dwunastnicy .
2.Opisz proces trawienia w jamie ustnej.
3.U niektórych osób rozwija się choroba zwana bulimią. Wyjaśnij na czym polega bulimia i jakie niesie za sobą skutki zdrowotne.
4.U niektórych osób rozwija się choroba zwana anoreksją. Wyjaśnij na czym polega bulimia i jakie niesie za sobą skutki zdrowotne.
5.Wykaż różnice między dietą zrównoważoną a niezrównoważoną.
6.Wykaż różnice między dietą zrównoważoną a owowegetariańską.
7.Wyjaśnij różnicę między białkiem pełnowartościowym a białkiem niepełnowartościowym.

2

Odpowiedzi

2010-01-02T17:32:58+01:00
Niestety nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale myślę że pomogę chociasz trochę:

1) Trawienie to rozkład pokarmu na proste substancje które tworzą mleczko pokarmowe. Mleczko pokarmowe przenika do krwi i odrzywia cały organizm

2) W jamie ustnej pokarm trawią zawarte w naszej ślinie enzymy trawienne, znajdujące się na języku.

4) Anoreksja jest to choroba nadmiernej szczupłości. Osoby chore na anoreksje nie jedzą. Skutkami jest zazwyczaj anemia, co daję mdłości, oraz bóle- żołądka, głowy.

5) Dieta zrównoważona to sposób odżywiania przy którym spożywamy wszystkie potrzebne nam składniki takie jak: białko, cukry, tłuszcze, itd. Dieta niezrównoważona to taka kiedy jemy w nadmierze np. tłuszcze i cukry a za mało np. białka.

7) Białko pełnowartościowe jest to stuprocentowe białko zawierające wszystkie składniki. Niepełnowartościowe, nie jest aż tak potrzebne organizmowi.


Wiem ze nie jest to pełna odpowiedz- brakuje dwóch pkt. Ale reszta jest raczej poprawna. Pozdrawiam ;)

2 4 2
2010-01-02T18:12:17+01:00
1. W dwunastnicy przy udziale amylazy trzustkowej trawione są cukry- cukry złożone rozkładane są do dwucukru- maltozy przy udziale enzymu jelita cienkiego-maltazy.
ściany jelita cienkiego wydzielają peptydazy jelitowe, które rozkładają białka do aminokwasów.
W dwunastnicy odbywa się także trawienie tłuszczów.

2. W jamie ustnej przy udziale amylazy ślinowej długie łańcuchy cukrów rozbijane są na krótsze- zachodzi tu trawienie cukrów.

3. Bulimia- tzw. wilczy głód- zaburzenie łaknienia o podłożu
psychicznym. Osoby chore na bulimię cierpią na okresowe napady objadania się z utratą kontroli nad ilością spożywanych pokarmów. Jednocześnie obsesyjnie bojąc się przyrostu masy, próbują rygorystycznie przestrzegać diety, stosując środki przeczyszczające, leki hamujące apetyt.
Skutki zdrowotne:
uszkodzenia szkliwa zębów, stany zapalne dziąseł, odwodnienie, niedobór składników pokarmowych- zwłaszcza potasu, pojawiają się kurcze mięśni, zaburzenie rytmu serce, osłabienie, omdlenia, postępujące uszkodzenia nerek, u kobiet zaburzenie miesiączkowania.

4. Anoreksja- jadłowstręt- choroba o podłożu psychicznym. Najczęściej cierpią na nią ludzie młodzi (12-30 lat). W początkowej fazie chory, mimo braku nadwagi świadomie znacznie ogranicza spożywanie pokarmów. Spadkowi masy ciała towarzyszy lęk przed ponownym utyciem. efektem jest całkowita utrata apetytu. W wyniku głodowania następują:
zmiany skórne, zaburzenie pracy układu krążenia, zanik miesiączki, osteoporoza, zaburzenie pracy nerek i układu pokarmowego, stany rozdrażnienie, depresja. Może również dojść do śmierci.

5. Dieta zrównoważona uwzględnia wszystkie konieczne składniki pokarmowe z zachowaniem właściwych proporcji ilościowych miedzy nimi, niezrównoważona natomiast nie.

6. Dieta zrównoważona uwzględnia wszystkie konieczne składniki pokarmowe, natomiast dieta owowegetariańska nie dostarcza organizmowi pokarmów mięsnych jest to sposób żywienia uzupełniający posiłki pochodzenia roślinnego o jaja i produkty mleczne.

7. Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie swoje składniki (aminokwasy egzogenne) w odpowiednich ilościach, a niepełnowartościowe to takie, w którym brakuje choćby jednego składnika.
1 5 1