Odpowiedzi

2011-07-21T21:16:29+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

FRYDERYK FRANCISZEK CHOPIN ( ur. w 1810 r. w Żelazowej Woli, zm. w 1849 r. w Paryżu ) to najwybitniejszy kompozytor polski, pianista, twórca stylu narodowego, jeden z najbardziej znanych komozytorów na przestrzeni dziejów. Urodził się w Żelazowej Woli w 1810 roku, jednak dokładna data tego wydarzenia do dziś pozostaje niewyjaśniona. Rodzicami Chopina byli: Justyna Krzyżanowska i Mikołaj Chopin. Miał starszą siostrę Ludwikę i młodsze: Izabelle i Emilię. W tym roku, kiedy urodził się Fryderyk, jesienią, rodzina Chopina przeniosła się do Warszawy. Edukacja muzyczna Fryderyka Chopina rozpoczęła się bardzo wcześnie. W wieku 6 lat  rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego. W roku 1826, po ukończeniu Liceum Warszawskiego, zapisał się na I rok Szkoły Głównej kierowanej przez Józefa Elsnera, u którego się uczył w latach 1826 – 1829. Chopin zaprzyjaźnił się z wieloma wybitnymi artystami, w tym z Delacroix, Balzakiem, Norwidem. W roku 1836 poznał francuską pisarką George Sand, z którą się związał wiele lat.

 

Pozdrawiam.

1 5 1
2011-07-21T21:35:42+02:00

Fryderyk Franciszek Chopin (22 lutego lub 1 marca 1810 - 17 października 1849) - polski pianista i kompozytor. Urodził się jako drugie z trojga dzieci (strasza siostra Ludwika i młodsza Emilia) w Żelazowej Woli, potem przeniesiono się do Pałacu Saskiego. Okazało się, że w młodziutkim Fryderyku drzemie wielki talent ( w 1817 roku został wydany jego pierwszy utwór). Był on geniuszem uniwersalnym, umiał nie tylko grać i komponować, ale też pisał wiersze, rysował, a będąc na wakacjach wydawał z kolegą "Kurier Szafarski", gdzie można było zobaczyć popisy literackie Chopina,  W 1830r. Fryderyk opuścił Polskę i udał się do Paryża, gdzie komponował i dawał lekcje gry. Zareczył sie z Marią Wodzinska, jednak rodzina odrzuciła jego zaręczyny, dlatego też przyjął awanse starszej od niego George Sand. Wtedy też nasiliła się gruźlica, a wybranka była jego przyjaciółką i pielęgniarką, jednak po konflikcie z jej córką odeszła od Chopina w 1848r. Po tym czasie chopin jedzie do Anglii, daje ostatnie koncerty, a gdy wraca, choroba doprowadza go do śmierci. Umiera w gronie najbliższych przyjaciół w 1849r i zostaje pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise, a jego serce spoczywa w katedrze św. Krzyża w Warszawie.