Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-02T20:01:08+01:00
Wpuść mnie (szw. Låt den rätte komma in) – szwedzka powieść Johna Ajvidego Lindqvista z 2004 roku. Opowiada o przyjaźni 12-letniego chłopca imieniem Oskar i wampirzycy Eli. Akcja utworu rozgrywa się w Blackebergu, przedmieściach Sztokholmu we wczesnych latach 80. XX wieku. Książka przedstawia mroczną stronę człowieka, porusza kwestie przemocy, narkomanii, kradzieży, pedofilii, prostytucji oraz dokonywanych morderstw.
Książka została okrzyknięta bestsellerem w rodzimej Szwecji, po czym została przetłumaczona na duński, niemiecki, rosyjski i angielski w 2007 roku. W Polsce książka wydana została po raz pierwszy wydana we wrześniu 2008 roku nakładem Wydawnictwa Amber.
W 2008 na ekranach kin pojawił się film Pozwól mi wejść, który zdobył wiele pozytywnych opinii wśród krytyków. Anglojęzyczny remake w reżyserii Matta Reevesa planowany jest na rok 2010.

Tytuł powieści nawiązuje do utworu Morrisseya Let the Right One Slip In z albumu Viva Hate, jak i przekonań związanych z tym, że wampir nie może wejść do domu bez wyraźnego zaproszenia.