1. W czasie lądowania z prędkością vo=100m/s samolot wyhamował na odcinku pasa startowego długości 500m. Jaka była wartość przyspieszenia (opóźnienia) samolotu i czas hamowania?
2. Jak długo trwa lot pocisku wystrzelonego z pistoletu, mającego lufę o długości 10cm, jeżeli prędkość wylotowa pocisku równa jest w tym przypadku 400m/s? Jakie przyspieszenie ma pocisk w tym przypadku??
3. Ciało poruszające się ruchem przyspieszonym w trzeciej sekundzie ruchu przebyło drogę 20m. Jaką drogę przebyło w pierwszej i w drugiej sekundzie ruchu? Jaką drogę przebyło to ciało w czasie 3 sekund?
4. Z jaką prędkością początkową rzucono ciało pionowo w górę, skoro powróciło do punktu wyrzucenia po czasie 4s?
5. Ciało ruszyło ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem 2m/s2. Jaką drogę przebyło w pierwszej, w drugiej, a jaką w trzeciej sekundzie ruchu? Jaką drogę przebyło w pierwszej i w drugiej sekundzie ruchu? Jaka drogę przebyło to ciało w czasie 3 sekund?
6. Przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu jest 6 razy mniejsze niż na Ziemi. Oblicz jak długo spada swobodnie ciało na z wysokości 10m na Ziemi, a jak długo na Księżycu. Opory ruchu pomiń. Przyjmij gz=10 m/s2
7. Samochód jadący z prędkością 30m/s zahamował w czasie15s. Oblicz drogę hamowania
8. Pocisk opuszczający lufę karabinu osiąga prędkość 700m/s. Jak długo trwa przelot pocisku przez lufę i jakie jest średnie przyspieszenie pocisku, jeżeli długość lufy równa jest 0.5m

PILNE!!

1

Odpowiedzi

2010-01-02T21:59:56+01:00
1)
s=at²/2
i
a=v/t

stąd

s=vt/2czyli t =2s/v

t=1000/100=10s

a=v/t=500/10=50m/s²

2)Zadanie drugie podaje nam s oraz v po przebyciu s czuli jest analogiczne do poprzedniego, wystarczy podstawić.

3) Jeżeli w trzeciej sek przebyło 20m to w dwoch pierwszych sek nabrało już vo

policzmy drogę w trzeciej sekruchu (daną w zadaniu)

*s = Vox1sek + ax1sek²/2(Vo to prędkośc nabrana przez ciło w dwóch pierwszych sekruchu zanim ciało zaczęło być w trzeciej sek ruchu XD:P)
czyli
*a=Vo/2sek

wyszedł układrównań z dwoma niewiadomymi. obliczysz z niego Vo oraz a
mając przyśpieszenie możesz łatwo odpowiedzieć na pytania z zad

Na takiej zasadzie trzeba rozwiązac zadania z prędkościami w danej sek ruchu. Własnie z tych dwoch rownań. Gdyś czegoś nie wiedziała pisz!:P