Odpowiedzi

2010-01-03T10:39:06+01:00
Jest 24 grudnia dzień wyjątkowy dla każdego człowieka czyli Wigillja. Najważniejsza wigilijna tradycja to w moim domu strojenie choinki.Za zwyczaj zaczynamy wcześnie rano.Tata przynosi pachnące drzewko z lasu.zawsze jest to żywy świerk,nie sztuczna choinka.Wieszamy na drzewku bombki,cukierki,łańcuchy,lampki od jakiegoś czasu także wykonane przez nas ozdoby.Na szczycie choinki zawsze mocujemy gwiazdę.
Drugą ważną tradycją tego dnia jest przygotowanie 12 wigilijnych potraw.oczywiście praca nad nimi zaczyna sie na wiele dni przed Wigilją.Mama z babcią kręcą mak z rodzynkami i innymi smakowitymi dodatkami, przygotowująbarszcz ,a na koniec lepia uszka z grzybami,pierogi,przygotowują kompot z suszu,smażą rybę,koniecznie karpia.
Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole musi byc 12 potraw.
w naszym domu bardziej przestrzega się,by wszystkie potrawy były postne,tzn. w żadnej nie ma mięsa,do ich przygotowania nie używa się smalcu,nawet zupy nie gotuje się na wywarze z kości,dopuszczalne są jedynie ryby.
Zarówno naszym domowym,jak i powszechnym zwyczajem jest wypatrywanie pierwszej gwiazdki.Dopiero gdzyż ją dostrzeżemy,zaczyna się wigilijna kolacja.Podczas wieczerzy,oczywiście,dzielimy się opłatkiem,składając sobie życzenia.Oczywiście jeszcze nie może zabraknąc kolęd.A na koniec otwieramy prezenty.
Myśle,że 24 grudnia to najpięknieszy dzień dla każdego.


Myśle że pomogłam
Licze na naj;P