Odpowiedzi

2010-01-03T12:26:16+01:00
Według popularnej legendy, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezdnem
67 4 67
2010-01-03T12:36:57+01:00
Wiele jest legend które mówią o powstaniu (założeniu) Polski .

Chyba najbardziej znana legenda to : " O Lechu , Czechu i Rusie " ,Legenda "O Lechu Czechu i Rusie " opowiada ze było trzech braciach : Lech , Czech i Rus .

Pewnego razu gdy w ich kraju zabrakło mięsa , zboża i innych materiałów niezbędnych do życia , postanowili udać się w drogę by założyć nowe państwa .

Szli bracia długo i wtedy zobaczyli niedźwiedzia ruszyli w pogoń za nim . Gdy go zabili Rus postanowił że zostanie tu ponieważ teren był zalesiony i żyło w nim wiele zwierząt . Gdy już Lech z Czechem udali się dalej zobaczyli sarnę .

Czech ruszył za nią w pogoń i gdy jego psy ją złapały postanowił się tam osiedlić . Pożegnał się z bratem i zaczął budowę grodu .

Szedł Lech sam i zastanawiał się czy dobrze zrobił że poszedł dalej i nagle zobaczył gniazdo białych orłów . . Uznał to za dobry znak i zbudował gród który nazwał Gnieznem , a białego orła wziął sobie za znak wojenny . Tak powstała Polska którą teraz mamy .


( Tekst jest mojego autorstwa nie wyrażam żadnych praw do jego kopiowania za wyjątkiem tego dla kogo to napisałem [ niektóre informacje znaleziono dzięki książce "Polskie Legendy". Podanie autorstwa Cecylii Niewiadomskiej ] )
13 3 13