Jestem w 3 gim i niestety mam spr z 1 klasy nie mam ksiazki i nie mam z czego sie nauczyc
potrzebne sa najwazniejsze informacje (najlepiej z ksiazki puls zycia ) w miare skrocone o :
bakterie
protisty
grzyby
organizmy beztkankowe
JAK NAJSZYBCIEJ

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T13:07:05+01:00
BAKTERIE występują we wszystkich środowiskach na Ziemi. Bardzo wiele gatunków bakterii żyje w wodzie- od najmniejszej kałuży czy wody z kranu aż po głębiny oceanów. Wiele gatunków bakteri zamieszkuje też glebę.
Pozytywne znaczenie bakterii:
-są destruentami
-tworzą kompost
-symbioza bakterii z krową
-ułatwiają ludziom trawienie pokarmów
Negatywne znaczenie bakterii
-wywołują choroby
-psucie pokarmów
PROTISTY
Królestwo protistów obejmuje wszystkie te gatunki organizmów, których budowa i czynności życiowe nie pozwalają na włączenie ich do czterech pozostałych królestw.
Grzyby- to na ogół plechowe, cudzożywne organizmy żyjące na lądzie.
2 5 2
  • Użytkownik Zadane
2010-01-03T13:17:02+01:00
Bakterie- Można je spotkać wszędzie, ponieważ potrafią przystosować się do prawie każdych warunków.Niektóre z tych drobnoustrojów osiedlają się na organizmach, albo w ich wnętrzu. Mikroskopijne rozmiary pozwalają im przenosić się na pyłkach kurzu, kropelkach wody lub z prądami powietrza. Komórki bakterii mają bardzo prostą budowę. Otaczająca je ściana komórkowa pełni funkcję ochronną. Pokrywa je śluz chroniący komórkę przed wyschnięciem. Natomiast błona komórkowa pełni rolę bariery. przez, którą przepuszczane są do wnętrza tylko potrzebne substancję, a wydalane produkty zbędne.Wnętrze wypełnia półpłynna cytoplazma, w której zachodzą wszystkie procesy życiowe. Materiał genetyczny zawieszony na cytoplazmie ma postać nici, zwanych substancją jądrową. Do poruszania się wytworzone są rzęski.

Protisty- charakteryzują się dużym zróżnicowaniem budowy i trybu życia. Zasiedlają głównie środowisko wodne. Zasiedlają niemal każde miejsce na Ziemi. Mogą żyć też wewnątrz lub zewnątrz organizmów. Istnieją formy jedno- jak i wielokomórkowe. Rozmnażają się przede wszystkim bezpłciowo. Organizmy jednokomórkowe przez podział komórki, wielokomórkowe przez fragmentację. Ze względu na zdolność poruszania się i sposób odżywianie protisty dzieli się na: glony, śluzowce i pierwotniaki.

Grzyby- występują bardzo powszechnie na całej kuli ziemskiej. Żyją na lądzie ale mogą też występować w wodach śródlądowych i morskich. Najwięcej gatunków zamieszkuje lasy. Są składnikiem ściółki. Spotyka się je również na skałach, betonie lub murach. Są jedno- lub wielokomórkowe. Grzyby mają plechę w podłożu czyli grzybnię, owocniki służą do wytważania oraz rozsiewania zarodników.
1 1 1