Odpowiedzi

2010-01-03T13:47:39+01:00
Na obrazie Jana Głowackiego ,,Morskie Oko" Przedstawione jest jeziorko pośród gór. Barwy są stonowane, i raczej ciemne. na poszczególne fragmenty padają promyki słońca, które nadają obrazowi tajemniczy charakter. Jeziorko jest raczej okrągłe, jednak brzeg od strony chatki jest falowany. Chatka jest przedstawiona na pierwszym planie obrazu. Jest drewniana. Widać tylko dach. Trochę za domem, przy brzegu jeziora rosną drzewa. Między górami płynie rzeczka. W pewnych miejscach na zboczach gór utrzymuje się śnieg. Niebo jest bardzo jasne, błękitne. Tylko białe, miękkie obłoczki przełamują ten błękit. Góry na dalszym planie są bardzo jasne, wręcz słabo widoczne. Obraz Jana Głowackiego Bardzo przypadł mi do gustu ze względu na kolorystykę.
4 3 4
2010-01-03T13:48:59+01:00
Obraz Jana Nepomucena Glowackiego pt.: "Morskie Oko" przedstawia panoramiczny widok na polskie jezioro leżące u podnóża gór Tatr.
Odbiorca obrazu ma wyraźne wrażenie jakby odbywał pieszą wędrówkę na szczy po stromych szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego też na pierwszym planie wśród skalistych zboczy wyłania się typowa dla obszaru górskiego drewniana chata ze stromym dachem,porośnięta z przodu bujną, zieloną roślinnością.Chata otoczona z lewej strony jest pokaźnymi, strzelistymi świerkami, przez które zda się widzieć kulminacyjną część obrazu, jaką jest jezioro zabarwione na przepiękny turkusowy kolor. Lustrzany połysk centralnej części obrazu,tj.Morskiego Oka, odbija w sobie monumentalne, strome, wprawiające w zachwyt i zadumę góry-których szczyty i zbocza pokryte są jeszcze czapą śniegu- stanowią tło tego przepięknego pastelowego cudu przyrody, upamiętnionego przez autora.
3 2 3