Odpowiedzi

2010-01-03T15:22:12+01:00
Tren 1
jan kochanowski opłakuje smierc swojego dziecka. Porównuje smierc do smoka, który porywa bezbronne zwierzęta. Tą zwierzyna jest Urszulka. Podmiot liryczny zastanawia się "Nie wiem, co lżej: czy w smutku jawnie żałować,
Czyli sie z przyrodzeniem gwałtem mocować?" . Te słowa świadczą, że Jan Kochanowski nie wie co ma zrobic i ktorą drogę wybrac, czy ma się zamartwia czy podjąc walkę...
tren 5
Urszulka porównana jest do drzewa oliwnego. Sadownikiem nieostroznym jest Bóg. Jan Kochanowski tłumaczy, że śmierc Urszulki jest przypadkiem. Persefona była zoną króla Hadesa czyli inaczej Kora. Jan Kochanowski zwraca się do niej jako, że ona zabrała mu jego dziecko. Pojawia sie zwątpienie w wiare Boga.
Tren 6
Jan Kochanowski najczęściej mówi na Urszulkę- Safona. Porównuje jej talent poetycki do Safony.
Tren 7
Mamy do czynienia tu z potęgą bólu. Jan Kochanowski zostaje spotęgowany pamiątkami po Urszulce. Ubiór: "letniczek"(sukienka), "uploteczki"(wstazki do włosow) , "paski złocone" . Jest duzo żalu w ostatnich mersach. Mama dała jej koszulkę. Mama mówi o jej ubiorze u trumnie. Urszulka została ubrana do trumny w samą ta koszulkę.
Tren 8
Zalety Urszulki:
energiczna
wesoła
potrafiła rozbawic
w całym domu było jej pełno
grzeczna
usmiechnieta
Opłakiwanie zmarłego dziecka. Przypomnienie jej zalet.
Tren 9
Podmiot liryczny odwołuje sie do mądrości czyli do filozofii życiowej. Mówi ważnego, ze mógłby wszystko oddac i kupic, zeby mogł mu ktos odpowiedziec na pytanie dlaczego to dziecko zmarło. Załuje, ze wierzył w mądrośc. Jan Kochanowski był człowiekiem wszechstronnie wyjształconym. Wobec smierci wszyscy sa równi.
Tren 10
Całkowite załamanie wiary w boga. Jan Kochanowski zastanawia sie gdzie sie ona podziała. Szuka miejsca w którym moze znajdowac sie Urszulka. Zastanawia sie czy zycie pozagrobowe istnieje. Chciałby ujrzec ją jeszcze raz.
Tren 19
Ukazuje role matki w ukojeniu bólu Jana Kochanowskiego. Matka poprzez ukazanie sie we snie z Urszulka na rekach Janowi Kochanowskiemu uspokaja go, ze jest razem z nia w niebie i ze nie musi sie martwic o nia bo jest pod opieka babci. Matka mówi Janowi Kochanowskiemu, ze napewno jeszcze raz ujrzy swoją Urszulkę.
Ten tren jest swiadectwem wyjscia Kochanowskiego z najciezszego kryzusu. Matka Kochanowskiego pomaga mu zrozumiec sens , smierc corki i powrocic do boga.
22 3 22