Zad 1.
Wyjaśnij dlaczego bardzo trudno ustalić liczebność populacji sardynek w morzu i kleszczy w lesie.

Zad 2.
Wyjaśnij na czym polega różnica między drapieżnikiem a pasożytem.

Zad 3.
Uzupełnij zdania.

Słońce jest głównym czynnikiem..., wpływającym na .... sosny.
Osobniki rosnące na siedliskach oświetlonych ze wszystkich stron mają .... koronę. Zjawisko to nosi nazwę ...... . Sosny sadzone w lasach są rozmieszczane w sposób.... . Bardzo często drzewo współżyje z podgrzybkiem brunatnym, ten rodzaj zależności nosi nazwę .... . Jest to specyficzna forma .... . Inne gatunki grzybów czerpią produkty fotosyntezy, nie dając nic w zamian. Taki rodzaj relacji nazywamy zależnością ..... , wówczas sosna jest żywicielem, a grzyb.... .

Z góry bardzo dziękuje. To mi jest potrzebne na jutro, więc jakby ktoś mógł pomóc... ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T15:09:56+01:00
Drapieznictwo polega na polowoaniu na ofiare,zabiciu i zjedzeniu jej. Drapiezniki regulują liczebnosc innych zwierzat.Ofiarami są osobniki stare,schorowane. Drapieżniki wykrztałciły cechy , które umożliwiają przystosowanie sie do drapieżnictwa.

Pasożytnictwo dzieli sie na zewnetrzne i wewnetrzne. W zwązkach zewnetrznych gdy umiera żywicie; pasozyt przenosi sie na innego zywiciela i zyje dalej. W związkach wewnetrznych gdy umiera zywiciel pasozyt rowniez umiera. Pasozytnictwo doprowadza do osłabienia zywiciela lb jego smierci. Pasożytnictwo polega na wykorzystaniu przez drobne zwierzeta wiekszych jako źródeł pokarmu.

pasozyty zewnetrzne: kleszcz,pchła,wesz
pasozyty wewnetzrzne: tasiemiec, glista ludzka, owsiki
8 2 8