Odpowiedzi

2010-01-03T15:11:01+01:00
Modlitwa:
Wszechmogący, Wieczny Boże! Ty, który otaczasz łaską swój lud, weź w Swą opiekę kapłanów, którzy modlą się za nasze dusze. Spraw, o Dobry Boże, aby wspierali nas swoim słowem w ciężkich chwilach i dawali nam wieczny przykład cnotliwego i pobożnego życia. NIech będą dla nas wiecznym wzorem miłości do Ciebie, Panie. AMEN
:D
mam nadzieję, że chociaż to się przyda
5 5 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T15:18:02+01:00
Jest jedną z najbarwniejszych postaci w dziejach Kościoła. Powszechnie znany jako Proboszcz z Ars - należał do III zakonu św. Franciszka z Asyżu, jest patronem proboszczów.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku, w ubogiej rodzinie wiejskiej, w Dardilly koło Lyonu, we Francji. W roku 1799, w czasie trwania krwawej rewolucji francuskiej i prześladowania Kościoła, potajemnie przystąpił do I Komunii św. Nauczył się czytać i pisać dopiero mając 17 lat, ponieważ władze rewolucyjne zlikwidowały szkoły prowadzone przez parafie.Po roku nauki w niższym seminarium duchownym, w roku 1813 wstąpił do seminarium wyższego w Lyonie. Z powodu dużych trudności w nauce przełożeni radzili mu, aby opuścił seminarium. Jednak Jan miał obrońcę - wstawił się za nim jego protektor, proboszcz z Ecully, który uczył go łaciny. Dzięki jego interwencji Jan ukończył studia filozoficzno-teologiczne i w roku 1815 udzielono mu święceń kapłańskich.
Pierwsze trzy lata ks. Jan spędził jako wikariusz w Ecully. W roku 1818 został skierowany do Ars, gdzie mieszkał przez 41 lat, aż do śmierci. Prowadził bardzo surowy tryb życia, pełen umartwień fizycznych i postów. Był członkiem III zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226).
Jan zasłynął jako duszpasterz i kaznodzieja, miał świetny kontakt z wiernymi, nauczał ich bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Inną niezwykłą jego cechą było udzielanie spowiedzi. Jak podają biografowie, Proboszcz z Ars spowiadał niekiedy nawet szesnaście godzin bez przerwy. Według szacunkowych obliczeń, w ciągu całej posługi kapłańskiej wyspowiadał około miliona osób.
Nikomu nieznana wioska Ars, leżąca na południu Francji, stała się w niedługim czasie bardzo znaną miejscowością. Przyjeżdżały do niej, nawet z odległych zakątków Francji, tysiące wiernych wiedzionych sławą i charyzmatami miejscowego Proboszcza.
Ks. Jan nie uskarżał się nigdy na choroby i nadmiar pracy. Jednak surowy tryb życia osłabił jego organizm. Do cierpień fizycznych dołączyły także duchowe: oschłość, skrupuły, lęk o zbawienie, obawa przed odpowiedzialnością za powierzonych wiernych. Przez okres 35 lat Proboszcz nękany był manifestacjami demonicznymi. W wyniku tych trudności, dwukrotnie chciał potajemnie uciec z Ars, jednak parafianie nie dopuścili do tego.
Zmarł 4 sierpnia 1859 roku, wyczerpany trudami życia. Papież św. Pius X beatyfikował go w roku 1905, a do chwały świętych wyniósł go papież Pius XI w roku 1925. Ten sam papież w 1929 roku ogłosił go patronem proboszczów. Św. Jan Vianney w liturgii wspominany jest 4 sierpnia.


6 4 6
2010-01-03T15:57:44+01:00
Sw proboszcz z ars-patron roku kaplanskiego,zwykly ksiadz z malej wioski lione,wielkie dzieło stworzyk z wlasnego zycia.jego zycie było bardzo trudne,,biedna rodzina,male zdolnosci intelektualne,jego zycie jest wzruszajace. calymi nocami sie modlil,a gdy sie modliol to plakal,gdy spowiadal płakał,gdy rozmawiał z bogiem-płakał,jego zycie i kazania doprowadziły ludzi do łez, w jego kazaniach jest wiele osądzeń. Miał problemy z ukonczeniem syminarium. za wstawiennictwem matki bożej i sw Filomeny wypraszal woele łask.
3 3 3