Odpowiedzi

2010-01-03T16:48:53+01:00
Moczarka kanadyjska :
Klasa : Monocotyledones (Jednoliścienne)
Rząd : Hydrocharitales (Żabiściekowce)
Rodzina : Hydrocharitaceae (Żabiściekowate)
(Elodea canadensis Michx.) - gatunek rośliny należący do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwotnie sprowadzana do ogrodów botanicznych, skąd szybko się rozprzestrzeniła w większej części Europy, w Indiach i Australii. Jako zdziczałą po raz pierwszy stwierdzono w Irlandii w 1834, w Polsce od około 1870. Obecnie jest u nas jedną z najbardziej pospolitych roślin wodnych. Status gatunku we florze Polski: kenofit, agriofit.
Zastosowanie
-Akwarystyka: zalecana do akwarium. Może być sadzona na dnie w piasku lub swobodnie pływać. Chętnie jest zjadana przez większość ryb. Lubi wodę twardą i nie za ciepłą (optymalna temperatura to 10-18 °C).
-Ze względu na duży przyrost biomasy niekiedy używana na paszę lub nawóz zielony.
2010-01-03T17:29:32+01:00
Przęstka pospolita (Hippurus vulgaris)

Klasa : Dicotyledones (Dwuliścienne)
Rząd : Hippuridales (Przęstkowce)
Rodzina : Hippuridaceae (Przęstkowate)

Przęstka zamieszkuje chłodne i umiarkowane obszary Eurazji i Ameryki, w Polsce występuje często na brzegach stawów i jezior. Jest byliną wodną o pełzającym, rozrastającym się kłączu, wytwarzającym pionowe, sterczące ponad wodą na płyciznach, ulistnione okółkowo łodygi dorastające do wys. 1 m.. Drobne niepozorne kwiaty umieszczone są w kątach liści. Kwiaty obupłciowe, w kwiatach tych wykształca się tylko jeden pręcik. Słupek jest zrośnięty z rozszerzonym dnem kwiatowym, ma zalążnię 1 - komorową z 1 tylko zalążkiem. Owocem jest drobny pestkowiec.