Wyjaśnij, dlaczego:
a) zdolność oddawania elektronów przez atomy zwiększa się w miarę zwiększania się numeru okresu w grupie
b) zdolność przyjmowania elektronów przez atomy zmniejsza się w miarę zwiększania się numeru okres w danej grupie.

Proszę o zrozumiałe wyjaśnienie i dość krótkie, jeśli to możliwe :)

2

Odpowiedzi

2010-01-03T17:48:17+01:00
A) no na kazdej nastepnej powłoce jest mniejsze przyciaganie elektornów prze jadro bo jest dluższy promień, np. potas bardziej przyciąga swój elektron walencyjny niż np cez bo ma krótszy promień i przyciąganie tam jest większe, wiec łatwiej sie odrywa ten osttani elektron, atom łatwiej go oddaje
b)Bo te dalsze pierwiastki z końcowych okresów np.jod czy brom mają dłuszy promień i i ten przyjmowany elektron musi pokonac dłuższa drogę aby dojśc do tego atomu i żeby ten atom uzyskał oktet, czyli np. taki elektron mając do wyboru czy przejśc sobie do chloru, ktory ma 3powoki czy do bromu, który ma 4powłoki wybierz chlor bo musi pokonac krótsza droge,;];]
myśle, ze w miare zrozumiale i sorry za literówki;)
19 3 19
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T17:50:50+01:00
A) zdolność oddawania elektronów przez atomy zwiększa się w miarę zwiększania się numeru okresu w grupie

Spowodowane jest to tym, że wraz ze wzrostem numeru okresu zwiększa się ilość powłok elektronowych, a więc elektrony walencyjne są coraz słabiej przyciągane przez jądro.
Związane jest to także z elektroujemnością, ale dużo by zajęło pisanie o tym, więc polecam poczytać podręcznik do chemii do klasy I liceum/technikum.


b) zdolność przyjmowania elektronów przez atomy zmniejsza się w miarę zwiększania się numeru okres w danej grupie.

Powód jest ten sam. Jest coraz więcej powłok elektronowych, a więc dodatnio naładowane jądro coraz słabiej przyciąga elektrony walencyjne, które są coraz bardziej oddalone, a co za tym idzie - jądro nie ma tyle "sił" na przyciąganie dodatkowych elektronów.

Pozdrawiam ;)
55 4 55