Odpowiedzi

2009-09-19T07:46:30+02:00
Miejsca w których przebywał:
1) Wyspa Lotofagów
2) Wyspa Polifema
3) Wyspa króla Eola
4) Wyspa Lajstrygonów
5) Wyspa czarodziejki Kirke
6) Wyspa Syren
7) Wyspa Boga słońca
8) Wyspa Ogigii
9) Wyspa Scherii
Wydarzenia szczególne:
1)Paru towarzyszy Odyseusza zjadło kilka magicznych lotosów i nie chcieli wracać do ojczyzny.
2)Odyseusz upił Polifema , po czym wypalił mu oko.Następnie przywiązał siebie i towarzyszy pod brzuchami baranów i tym sposobem wymknął się z pieczary Polifema.
3)Król Eol tak bardzo polubił Odyseusza, że dał mu worek skórzany, w którym były wiatry pomyślne i srogie.Towarzysze Odyseusza byli tak ciekawscy, że otworzyli worek i wyleciały z niego wszystkie srogie wiatry.
4)Do miasta Lajstrygonów weszło 2 towarzyszy Odyseusza.w pierwszym domu który zwiedzili mieszkał król tego ludu,a był to okrutny olbrzym.Jednego z towarzyszy zjadł na surowo a drugiemu udało się uciec.Na wyspie Lajstrygonów ucierpiały prawie wszystkie statki.Ocalał tylko statek Odyseusza.
5)Czarodziejka Kirke zamieniła towarzyszy Odysa w świnie.Jeden ocalał i poszedł zawiadomić go o wszystkim.Odys wyszedł ku niej z mieczem.Kirke tak się przestraszyła, że padła na kolana i błagała o przebaczenie.Odys aż rok spędził w jej gościnnym odtąd pałacu.
6)Na wyspie syren Odyseusz wiedział, co go czeka, więc zalepił swoim towarzyszom uszy a siebie kazał przywiązać do masztu i nie odwiązywać nawet kiedy by prosił.
7)Na wyspie boga słońca ludzie pozabijali co najtłustsze sztuki bydła i zjedli.Weszli na statek, a wtem słońce zaćmiło się i zatonęły wszyscy towarzysze i wszystkie statki Odys.Przeżył tylko on.
8)Nimfa Kalipso znalazła Odysa na wyspie i zaopiekowała się nim. więziła go na swojej wyspie przez 8 lat,aż w końcu Zeus rozkazał, aby go wypuściła.Odys szybko zbudował tratwę i ruszył w dalszą podróż.
9)N wyspie Scherii,zamieszkanej przez Feaków Odys wszedł do pałacu króla Alkinoosa a dokładniej do sali biesiadnej.Syn Laertesa poprosił o statek,który by go zawiózł do Itaki, a Odys zabrał się razem z nim.
Cechy, którymi się odznaczył Odyseusz:
1)Nie uległ pokusie głodu
2)spryt
3)koleżeństwo
4)------------------
5)odwaga
6)pomysłowość
7)----------------
8)umiejętność zbudowania tratwy
9)------------------
Czego się nauczył Odyseusz:
1)Nie próbować rzeczy niesprawdzonych i wyglądających niepozornie
2)Logicznego myślenia
3)Być miłym dla innych
4)Nie wchodzić do domu innych mieszkańców bo nigdy nie wiadomo kto tam będzie
5)-----------------------
6)Nauczył się, jak ulegać pokusie innym
7)aby nie zabijać tego co czyjeś
8)-----------------------
9)-----------------------
13 4 13