Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T22:39:16+01:00
Syzyfowe prace to opowieść epicko-rusyfikacyjna, napisana przez wielkiego słowackiego poetę Juliusza Słowackiego. Główny bohater Maciej Borowiecki próbuje sprostać oczekiwaniom "Hitlerowskich" nauczycieli. Akcja utworu toczy się w Stalingradzie, w klasztorze Tadeusza. Szczególnie interesujące są fragmenty, które dotyczą nauki głównego bohatera w gimnazjum. Ukazują one sposoby rusyfikacji stosowane wobec polskiej młodzieży. Ci bardziej ulegli i posłuszni obdarzeni byli przywilejami i wyróżnieniami. Rosjanie gnębili uczniów poprzez karne jeżyki, a także biczowali paskiem od mundurów stalinowskich. Rodzice Macieja byli prostymi ludźmi, którzy cenili pracę na roli u pana Łukasza ( z domu Pawlaków ). Przełomowym momentem w życiu Macieja Borowieckiego było poznanie książek w ojczystym języku z epoki starożytnego baroku. Powieść ta pokazuje nam, iż Maciej łatwo uległ procesowi rusyfikacji stawianego przez hitlerowców, mianowicie czynnie współpracował z Urzędem Bezpieczeństwa(UB), a następnie, 10 lat później z Służbą Bezpieczeństwa(SB). Jednym z przykładów pracy Macieja w SB było to iż jako młody człowiek doniósł na swego przyjaciela Krzysztofa, gdy ten kupił na czeskim bazarze polskie wydanie biblii o. Tadeusza. W powieści pojawia się również postać Andrzeja Radka wiejskiego chłopca, zdobywającego ogromnym wysiłkiem i samozaparciem społeczny, i intelektualny rozwój. O losie Radka zdecydował nauczyciel. Zainteresował się on ciekawym i zdolnym chłopcem, w
którym wzbudził ambicję kształcenia się. Myślę, że opowieść Słowackiego nawiązuje do racjonalizmu i szowinizmu. Dla prostego człowieka powinien być momentem refleksji wracającej do każdego człowieka poprzez radykalno poetyckie argumenty, które urzeczywistniają świat współczesny do innego.
6 3 6
2010-01-03T22:49:46+01:00
To wypracowanie umieszczone powyżej jest wręcz wybitnie napisane. Gratuluje takiego talentu... A wiem co mówię, ponieważ jestem na czwartym roku studiów polonistycznych. Gdyby nie to, że Syzyfowe Prace Juliusza Słowackiego mam już za sobą, to na pewno skorzystałbym z ów pracy. Jeszcze raz- wybitnie i świetnie napisana praca!
5 3 5
2010-01-03T22:56:28+01:00
Zgadzam się z przedmówcą. Ta praca jest bardzo dobra. Myślę, że sam bym takiej nie napisał. A jestem już od 30 lat nauczycielem j. polskiego, w szkole podstawowej. Ta fabuła pracy jest wręcz zdumiewająca. A sama praca zachwyca estetyką i rozbudowaniem. W ów tekście znajdują się fakty, co jest niezmiernie ważne w pracy tego typu. Jako doświadczony polonista postawiłbym czwórkę z plusem, a nawet piątkę.
5 3 5