Odpowiedzi

2010-01-03T19:41:28+01:00
W żołądku znajduje sie sok zołądkowy, który jest potrzebny podczas trawienia niektorych enzymow. Jendaj jego niskie PH hamuje trawienie cukrow. W zoladku pepsyna rozklada bialko na krotsze lancuchy polipeptydowe.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T19:46:56+01:00
Sok żołądkowy wydzielany jest przez gruczoły bony śluzowej żołądka ok 3 litry na dobę, składa się z kwasu solnego, enzymów trawiennych, śluzu, soli mineralnych i wody, a jego pH wynosi ok. 1.0. Wydzielanie soku żołądkowego dzielimy na głowową, żołądkową i jelitową.

Faza głowowa nazywana fazą nerwową. Sok żołądkowy wydzielany jest pod wpływem impulsów biegnących przez nerwy. Uczestniczą w niej odruchy warunkowe, czyli nabyte, jak i odruchy bezwarunkowe, czyli wrodzone.

Faza żołądkowa wydzielania soku żołądkowego - sok żołądkowy jest wydzielany na skutek podrażnienia błony śluzowej przez pokarm.

Faza jelitowa wydzielania soku żołądkowego - treść pokarmowa przechodząca z żołądka do jelita zarówno na drodze nerwowej jak i hormonalnej jednocześnie hamuje i pobudza wydzielanie soku żołądkowego.