Jeden 1kg gruszek kosztuje dwa razy więcej niż kilogram śliwek .
Za trzy kilogramy sliwek i dwa kilogramy kruszek zapłacono 14 zł.
Ile kosztuje jeden kilogram gruszek?
X- cena jednego kilograma śliwek
2x cena jednego kilograma gruszek
3x cena 3kg śliwek
22x 2kg gruszek
3x+2 x 2x cena wszystkich owoców
14zł- _____"_______

2

Odpowiedzi

2010-01-03T19:21:29+01:00
2x-cena 1kg gruszek
x-cena 1kg sliwek

3x+4x=14zl
7x=14zl/7
x=2zl

kilogram gruszek kosztuje 4zl (x*2)
2010-01-03T19:24:44+01:00
Jeden 1kg gruszek kosztuje dwa razy więcej niż kilogram śliwek .
Za trzy kilogramy sliwek i dwa kilogramy kruszek zapłacono 14 zł.
Ile kosztuje jeden kilogram gruszek?
x - cena jednego kilograma śliwek
2x - cena jednego kilograma gruszek
3x - cena 3kg śliwek
2 *2x - cena 2kg gruszek
3x+2 * 2x cena wszystkich owoców = 14zł
14zł = 3x + 2 * 2x
14zł = 3x + 4x
14zł = 7x /:7
x = 2zł
2x = 4zł

Odp. Kilogram gruszek kosztuje 4zł.