Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T21:04:22+01:00
Może największym autorytetem nie jest, ale nie wiedziałam co Ci wymyślić, a za dużo czasu to nie mam, więc daję takie coś ;)) ..

Drogi Wujku!
Dziękuję Ci za wspaniały podarunek, który ofiarowałeś mi drogą pocztową. Ten naszyjnik jest wprost stworzony dla mnie! ;-) Jest naprawdę świetny. Jeszcze raz dziękuję. W liście pytałeś mnie także, czy mam już osobę, która jest wszechstronna, uzdolniona, czy jest taka osoba, na której mógłbym się wzorować - bo przecież bardzo interesuje mnie plastyka. Otóż znalazłam! Znalazłam ten autorytet. Jest nim Stanisław Wyspiański - artysta wszechstronny!
Stanisław Wyspiański był dramaturgiem, malarzem, grafikiem, poetą, architektem, a nawet projektantem mebli. To już ukazuje jakim jest wszechstronnym człowiekiem. Tworzył w epoce tzw. Młodej Polski. Nazywany jest Czwartym Wieszczem Polskim. Jego artystyczny dorobek jest niesamowicie bardzo szeroki jak i obejmujący dzieła najrozmaitszego typu. Malarstwo obejmowało przedstawiające widoki Krakowa, jak i portrety, autoportrety.. również ukazywały witraże, jak i malowidła, architektoniczny projekt zabudowy Wawelu: wiersze, jak i dramaty oraz inne.
Jego pierwsze znane dzieła były rysunkami. Na początku był to autoportret z roku 1890, szkice z podróży po Polsce, a nawet Europie! Później zainspirowały go rośliny, które tworzyły zielniki. Jednak w jego twórczości znacznie dominowały obrazy wykonywane pastelami. To nimi się najbardziej zajmował.
Malował przy pomocy plam barwnych, które były zamykane wyraźnym konturem. Przedstawiał na rysunkach także własne dzieci! Najczęściej były one w najrozmaitszych pozach; mianowicie karmione przez matkę, lub śpiące..
Karmione przez matkę to między innymi ;
- Śpiący Staś,
- Żona artysty z synkiem Stasiem,
- Macierzyństwo,
- Śpiący Mietek.
Wszystkie malowane były pastelami.

W swej technice Wyspiański przedstawiał bardzo wielu znajomych jak i artystów. Obrazował widoki Krakowa, m.in Planty z chochołami. Największą sławę Wyspiańskiemu przyniosły dramaty, wśród których największy był "Wesele".
Dramat został bardzo żywo przejęty, cieszył się największym powodzeniem. Do dziś gości on w polskich teatrach. Kolejni adaptatorzy sztuki odnajdują w niej nawet coraz to nowsze treści!
Nawiązując do tematu, nie powinnam zapominać jakim to Wyspiański był znakomitym scenografem, inscenizatorem.
Stanisław był reformatorem teatru. Ukończył nawet Krakowską Szkołę Sztuk Pięknych! Nie zapominajmy, że witraż "Stań się", który jest w Kościele Mariackim, to jego dzieło! Stosował symbolikę, alegorię. Wyspiański mieszał ze sobą nawet różne epoki, a nawet style. Był artystą "opętanym polskością". To właśnie on przyczynił się do odbudowy Wawelu. Stanisław Wyspiański to osoba niesamowicie uzdolniona, jak i ceniona niejednokrotnie. Był niesamowitych dzieckiem polskiej sztuki.
Tworzył on do końca swego krótkiego, bogatego w choroby życia. Wyspiański jest niewątpliwie niesamowitą postacią dla sztuki polskiej. Myślę, że wszystkie argumenty zawarte w mej pracy tego poświadczają. Wyspiańskiego na pewno możemy nazwać wszechstronnym artystą. Jest naprawdę świetny! Na nim się wzoruje, malując me kolejne plastyczne "dzieła". :)
Pozdrawiam!
Całuję Cię Wujku i czekam na list!

[i tu się podpisz: chyba Nadia :)]

Pozdrawiam :)

[ p.s pisałam sama :) ]