Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T08:33:05+01:00
Leki mają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Pomagają one zwalczać choroby wywołane przez drobnoustroje (np wirusy, bakterie, grzyby, riketsje...) jak i powikłania po tych chorobach oraz niektóre choroby genetyczne. Dawniej leki były tylko pochodzenia nauralnego. Farmacja opierała się głównie na zielarstwie i to właśnie z ziół sporządzane były leki. W dzisiejszych czasach większość substancji leczniczych produkowana jest syntetycznie w laboratoriach. Są też antybiotyki takie jak penycyliny które produkowane są przez grzyby. Penycyliny zostały odkryte przez Fleminga. Z tym odkryciem wiąże się pewna anegdota. Otóż Fleming zostawił zanapkę na stole koło szalki petriego na której wysiał bakterie. Po pewnym czasie gdy już kanapka się popsuła zauważył że z tej części gdzie leżała popsuta kanapka kolonia bakteri została ograniczona. Fleming to dostrzegł i wizolował tą substancje z popsutej kanapki która ograniczała wzrost bakterii. Substancja ta nazwana została benzylpenycyliną, która była jedną z pierwszych penycylin stosowanych w lecznictwie.
Po za antybiotykami mamy jeszcze wiele innych leków które ratują nam życie. Należą do nich cytostatyki. Są to substancje lecznicze bardzo toksyczne i stosuje się je w chemioterapii. Leki te stosuje się w terapii nowotworowej i powodują one obumieranie komórek w okresie wzrostu. Ma to znaczenie by zmniejszyć raka. Jednak skutkiem takiej terapi jest obumarcie komórek w fazie wzrostu (co powoduje wypadanie włosów, spadek odporności wywołany obniżeniem ilości leukocytów granulocytów i innych składników krwi).
Interesujące i zarazem ważne są leki które wpływają na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Za pomocą tych leków stymuluje się np wydzielanie hormonów przysadki i podwzgórza. Przykładem może być zahamowanie wydzielania wazopresyny która reguluje ilość wydalanego moczu. Tak więc poprzez leki działające na hormony podwzgórza i przysadki leczy się choroby układu moczowego.
Leki na bardzo wiele sposobów działają na nasz organizm. Trzeba jednak pamiętać by stosować leki tylko wtedy gdy jest to konieczne gdyż nie są to substancje obojętne dla naszego organizmu. Poz za tym że pomagają zwalczyć chorobę, zniwelować jej objawy mogą też wywoływać skutki uboczne.
1 5 1