Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T20:22:22+01:00
Juliusz Słowacki był jednym z najwybitniejszych poetów romantycznych.Cała jego twórczość przesiąknięta była miłością do ukochanego kraju do ojczyzny.Był daleko od ojczyzn i bardzo za nia tęsknił.Miłość do ojczyzny i narodu jest obecna prawie w każdym jego utworze.Słowacki powitał powstanie listopadowe cyklem wierszy patriotycznych.Jednym z nich jest „Hymn” zaczynający się od słów Bogurodzico Dziewico.Słowacki napisał także jeden Hymn „Smutno mi Boże”, gdy znajdował się juz za granicą kraju. Zawarta jest w nim smutna skarga która ukazuje nam brak mozliwości powrotu do ukochanego kraju.W 1883 r. Słowacki napisał jeden z największych swoich utworów – „Kordian”. Bohaterem utworu jest Kordian, człowiek patriota walczący o wyzwolenie swojej ojczyzny.Słowacki nigdy nie dazył symptatią swojego rywala jakim był Adam Mickiewicz.Utwory Juliusza Słowackiego są dowodem jak bardzo bliskie mu były sprawy kraju i niepodległości
68 4 68
2010-01-03T20:23:36+01:00
Juliusz Słowacki (1809-1849) najbardziej wrażliwy z wielkich polskich poetów okresu romantyzmu, a może i najbardziej nieszczęśliwy. Przyszedł na świat w miasteczku Krzemieniec na Wołyniu. Matka Salomea i ojciec Euzebiusz byli ludźmi wykształconymi o ambicjach artystycznych. Osierocony przez ojca w wieku 5 lat Słowacki wychowywany był przez matkę i ojczyma, doktora Augusta Becu (czyt beki)

W 1829 roku ( po studiach prawniczych) został urzędnikiem w instytucji, ktora była ówczesnym ministerstwem finansów. Po wybuchu powstania listopadowego pracował w powstańczym Rządzie narodowym. Pisał wtedy wiersze patriotyczne, które przyniosły mu sławę.
53 4 53