Odpowiedzi

2010-01-03T20:28:47+01:00
A na początku średniowiecza pojawia się styl romański. Narodził się on w Francji i rozwijał w XI oraz XII wieku. Nazwę zawdzięcza temu, że obejmował zasięgiem tereny Cesarstwa Rzymskiego. Wznoszone w tym stylu budowle były niskie, masywne i miały bardzo grube mury. Charakterystyczną cechą dla tego stylu są bardzo małe okna, przez co w środku panował ciągle półmrok, sprzyjający modlitwie i skupieniu. Choć styl romański kojarzy się z surowością, to nie należy zapominać o bogato zdobionych portalach, na których umieszczano sceny biblijne.
Pod koniec XII wieku, na terenach Francji - w Normandii i okolicach Paryża zaczął się rozwijać nowy styl nazywany później gotyckim, od plemienia Gotów. Katedry w tym stylu były wysokie i strzeliste, zrobione z cegły (budowle romańskie były z kamienia). Fasadę gotyckiej katedry charakteryzuje bogaty wystrój rzeźbiarski. Trzy portale prowadzą do trzech naw kościoła. Bogate było również wnętrze, stosowano motywy roślinne i zwierzęce, jak i również fantastyczne. Warto podkreślić, że sztuka gotycka wprowadza kult Matki Bożej.
9 2 9
  • Użytkownik Zadane
2010-01-03T20:32:57+01:00
A początek średniowiecza przypada na 476 rok, w którym upadło Cesarstwo Zachodniorzymskie. Narodził się on w Francji i rozwijał w XI oraz XII wieku. Nazwę zawdzięcza temu, że obejmował zasięgiem tereny Cesarstwa Rzymskiego. Wznoszone w tym stylu budowle były niskie, masywne i miały bardzo grube mury. Charakterystyczną cechą dla tego stylu są bardzo małe okna, przez co w środku panował ciągle półmrok, sprzyjający modlitwie i skupieniu. Choć styl romański kojarzy się z surowością, to nie należy zapominać o bogato zdobionych portalach, na których umieszczano sceny biblijne.Niektórzy historycy koniec średniowiecza wiążą z wynalezieniem druku przez Jana Gutenberga oraz upadek cesarstwa Wschodnio rzymskiego (Bizancjum) inni zaś wskazują na odkrycia geograficzna Kolumba (1492), Magellana (1519-1522), jeszcze inni wskazują na rok 1517, czyli wystąpienie Lutra.podkreślić, że sztuka gotycka wprowadza kult Matki Bożej.
6 4 6