Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T21:46:33+01:00
Fazy wydzielania soku żołądkowego:

* głowowa - inaczej faza nerwowa, występuje wydzielanie soku żołądkowego pod wpływem impulsacji z nerwów błędnych. W fazie tej uczestniczą zarówno odruchy warunkowe jak i bezwarunkowe.
* żołądkowa - pokarm pojawia się w żołądku, na skutek mechanicznego podrażnienia błony śluzowej żołądka zachodzi odruchowe i bezpośrednie oddziaływanie na komórki dokrewne G znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Wydzielają one do krwi gastrynę, która pobudza do wydzielania gruczoły błony śluzowej żołądka.
* jelitowa - pod wpływem treści pokarmowej przechodzącej z żołądka do dwunastnicy na drodze nerwowej i humoralnej zachodzi zarówno pobudzanie jak i hamowanie czynności żołądka. Wytwarzane w dwunastnicy gastryna i cholecystokinina pobudzają wydzielanie soku żołądkowego natomiast sekretyna działa hamująco. Za pośrednictwem odruchu jelitowo-żołądkowego następuje hamowanie opróżniania żołądka i wydzielania soku żołądkowego
2010-01-03T22:28:21+01:00
Żołądek wydziela kwas żołądkowy zawierający enzymy trawienne takie jak: pepsyna(początkowo trawi białka w obecności kwasu chlorowodorowego/solnego) i podpuszczka(ścina białko w mleku. Obecna u niemowląt). A wydzielany jest jest ze ścian lub błony żołądka.