Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T22:43:32+01:00
" Powrót syna marnotrawnego”--,obraz powstał w czaszch Baroku, w 1668 roku. Autorem dzieła jest Rembrandt Harmenszoon von Rijn, znany na całym świecie wybitny malarz holenderski.„Powrót syna marnotrawnego” to jego ostatni obraz,który został namalowany pod koniec jego życia.Część dzieł Holendra, w tym Syn Marnotrawny znajduje się w Państwowym Muzeum Ernitażu w Sanktuarium Petersburgu, w Rosji.
W Polsce znajdują się trzy obrazy Rembrandta. Jeden z nich znajduje się w Krakowie: pt. „ Pejzaż z miłosiernym samarytaninem”, a dwa pozostałe w Warszawie, na Zamku Królewskim: „Uczony przy pulpicie” oraz „ Dziewczyna w kapeluszu”.
Obraz „ Powrót syna marnotrawnego” został wykonany przy użyciu farb olejnych na płótnie. Jest on bardzo realistyczny, oraz pełen tajemniczości i duchowości. Cała ta kompozycja wydaje się nam stateczna statyczna i dość ponura. Rembrandt użył do namalowania tego obrazu ciemnych odcieni farb, odcieni żółci, brązu i czerwieni. . Dzięki temu malarz wyróżnił najważniejsze osoby - ojca i syna marnotrawnego oraz lekko pozostawionego w tyle drugiego syna. Przedstawione jest mistrzowskie operowanie światłem i półcieniem
Treścią obrazu jest sytuacja, gdy ojciec oddaje część majątku w ręce młodszego syna . Ów syn zabiera ten dorobek ojca i opuszcza rodzinny dom, lecz wkrótce wytrwonił majątek. Kiedy wszystko przepuścił i był bardzo głodny, postanowił wrócić do domu i prosić o przebaczenie łatwowierenego ojca.
Na pierwszym planie widoczny jest klęczący syn marnotrawny ubrany w stare, podarte łszaty, na nogach ma rozpadające się chodaki, ukazujące poranione stopy. Głowa młodzieńca jest ogolona i pokryta bliznami. Twarz jego nie jest dobrze widoczna, ponieważ wtulony jest w ojca, alecz mozna na niej dostrzec wielki smutek, ból oraz żal.
To własnie na pierwszym planie tego dzieła dostrzegamy ojca tulącego syna w swych ramionach. Ubrany jest schludnie, lecz starannie. Twarz jego jest uśmiechnięta i pełna szczęścia z powodu powrotu ukochanego syna. Dłonie ojca są symbolicznie różne- jedna jest smukła i biała, jakby kobieca, druga natomiast szeroka i spracowana. Wybacza on synowi oplatając go swoimi dłońmi.
Dzieło to nawiązuje do przypowieści i patrząc jedynie na obraz odczytać można całe przesłanie zawarte w Biblii .O tym, że gdy ktoś z całego serca żałuje swoich grzechów, to Bóg zawsze mu wybaczy.Wpływ na kulturę to nie tylko wzór świetne operowanym światłem, ale także emocje jakie są wywoływane i refleksje do których skłania dzieło. Wiele przemyśleń nad swoim postępowaniem, nad postawą wobec innych.

Myśle ze sie przyda ;) Jeśli pomogłam to daj najlepsze ;)
7 2 7