Apisz krotki reportai: 0 pracy kontrolerow biletow komunikacji miejskiej.
- korzystaj z poniższego planu.
, Scenka z autobusu - kontrolerzy przyłapują parę młodych ludzi jadacych
bez biletu_
Kontrolerzy wysiadają i kłócą się z zatrzymanymi_ W końcu spisują ich dane_
Rozmowa z młodymi - Dlaczego jeżdżą bez biletu?
inne powody jeżdżenia bez biletu.
Rozmowa z kontrolerami - Dlaczego wybrali taki zaw6d? Co ich najbardziej
denerwuje w tej pracy?
Refleksje reportera. Czy jeżdżenie na gapę jest złodziejstwem? Jak daleko
kontroler moiże posunąc się, zatrzymując osobe jadąca bez biletu?

1

Odpowiedzi

2010-01-04T10:40:16+01:00
Do autobusu komunikacji miejskiej wsiadło trzech kontrolerów,gdy kierowca zamknął dzwi,wówczas zaczęli sprawdzac bilety.Obok mnie stała para młodych ludzi,którzy nie mieli biletów.Na następnym przystanku kontrolerzy wysiedli z autobusu wraz z tą parą,gdyż nie chcieli dac dokumentów,które umożliwiłyby spisanie ich danych.
Kłótnia między nimi była dośc ostra,jednak po pewnym czasie zdecydowali się na okazanie swoich dokunentów i spisanie danych było możliwe.
Młodzi jeżdżą bez biletów,uważając ten proceder jako mało szkodliwy,a pieniądze które miały byc przeznaczone na zakup biletu wykorzystują na swoje zachcianki:lody,papierosy,a nawet czasem na małe piwko.
Rozwiązanie takie wcale nie jest dobre,przecież w sytuacji kiedy zostaną "złapani" na jeżdżeniu na gapę,konsekwencją jest zapłacenie mandatu,który kosztuje znacznie więcej,niż wykupienie biletu,najlepiej miesięcznego,którego cena w porównaniu z kupowaniem biletów jednorazowych jest zdecydowanie dużo niższa.
Kiedy pytamy kontrolera,dlaczego wybrał właśnie taką pracę,często możemy usłyszec byc może dla niektórych śmieszną odpowiedź,ale praca ta daje im możliwośc poznawania ludzi,nie tylko przeciętnych.Praca ta jest dla nich również sposobem na zapewnienie bytu nie tylko im,lecz także rodzinie.
To co ich denerwuje to zapewne brak rozsądku u ludzi,którzy w czasie kontroli biletowej,często odnoszą się do nich wręcz wulgarnie,kilka razy spotkałam się z taką sytuacją,i wiem że nie warto bo w takich sytuacjach bywa,że są zmuszeni do wezwania nawet policji.Nie jest to nic przyjemnego,więc jeśli już zostaniemy złapani na jeździe bez biletu,postarajmy się byc kulturalni,i bez żadnych ceregieli dajmy wypełnic obowiązki kontrolerowi.
W pewnym sensie jazda bez biletu to tak jak kradzież,przecież dzięki środkom zdobytym ze sprzedaży biletów,możemy jeździc autobusami nowymi i bezpiecznymi,na przystankach są stawiane wiaty osłaniające nas od wiatru,deszczu,są ławki na których możemy usiąśc itp.
Tak więc zastanówmy się czy tak naprawdę warto narażac siebie na tak duże straty,i spojrzenia innych ludzi na nas jakbyśmy byli złodziejami.
1 5 1