1. Sporządź listę czynności które zamierzasz wykonać dzisiejszego dnia. Użyj zdań pojedynczych .

1.Zrobię zakupy.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.


Zad.2
Podkreśl te związki frazeologiczne i przysłowia które mają postać równoważnika zdań, następnie zapisz co one oznaczają.

Papużki nierozłączki.
Nieszczęścia chodzą parami.
Obraz nędzy i rozpaczy.
Dolać oliwy do ognia.
Zakazany owoc.

Mądry Polak po szkodzie.
Co nagle, to po diable.
Wziąć się w garść.
Nie ma dymu bez ognia.
Gość w dom, Bóg w dom.

Dam najlepszą. ;)

1

Odpowiedzi

2010-01-04T14:35:43+01:00
1.Posprzątam pokój.
2.wyprowadzę psa.
3.Odrobię zadanie.
4.Zmyję naczynia.
5.Poczytam książkę.
6.Wykoszę trawę.
7.Odwiedzę koleżankę.
8.Pogram na komputerze.
9.Posłucham wiadomości.
10.Umyję się.
11.Pójdę spać.

musisaz podkreślić:
Papużki nierozłączki, Dolać oliwy do ognia, Obraz nędzy i rozpaczy,Zakazany owoc,Mądry polak po szkodzie,co nagle to po diable, Wziąc się w garść, Gośc w dom, bóg w dom.

Znaczenia:

Papużki nierozłączki o dwóch osobach, które bardzo się lubią i spędzają ze sobą dużo czasu: Ciągła bliskość może też być zdradliwa. To właśnie w związkach "papużek nierozłączek", które świata poza sobą nie widzą, po pewnym czasie łatwo o znużenie, przesyt, a w końcu o złość. PorD 6/1999.

. Obraz nędzy i rozpaczy o kimś lub o czymś znajdującym się w bardzo złym stanie, stanowiącym widok wzbudzający litość: Kurierzy byli już w drodze szósty dzień. (...) Szli na nartach, które zapadały się w śniegu, a to i ich wyczerpało. Z zimna porobiły się im na wargach strupy. Każdy z nich wyglądał jak obraz nędzy i rozpaczy. A. Filar, Kurierzy. Sprawa szkolnictwa najgorzej przedstawia się na odległych terenach wiejskich, jak również w okolicach zamieszkałych przez Murzynów. Istniejące szkoły murzyńskie to obraz nędzy i rozpaczy. Gr 6/1950.


Dolać oliwy do ognia podsycić czyjś gniew, spowodować jeszcze większe czyjeś rozdrażnienie, pogorszyć sytuację: Oliwy do ognia dolał również opublikowany w styczniu raport rządowej komisji na temat planowanych zmian w szkolnictwie wyższym. GW 08/02/1995.

Zakazany owoc rzecz niedozwolona i dlatego pociągająca, pożądana: A praktyka będzie taka, że nieuprawnieni (czytaj: dzieci) i tak pod nieobecność rodziców będą oglądać to, co zabronione. Bo najsmaczniejszy jest owoc zakazany. GłW 27/02/1999.

Nieszczęścia chodzą parami- ktośma w życiu same niepowodzenia.

94 4 94