Cykl miesiączkowy rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia i kończy się ostatnim dniem przed następną miesiączką. Zazwyczaj cykl miesiączkowy trwa od 26 do 30 dni. Prawidłowy czas trwania samego krwawienia wynosi od 2 do 7 dni. Czas i ilość krwawienia jest indywidualna dla każdej kobiety.
Cykl miesiączkowy możemy podzielić na :
- fazę estrogenową ( od krwawienia do owulacji dominuje estrogen)
- fazę progesteronową ( od owulacji do następnego krwawienia wzrasta progesteron)
Miesiączką nazywamy złuszczanie się śluzówki macicy i wydalanie jej na zewnątrz.
1. Po miesiączce wzrasta ilość folikulostymuliny (FSH) dzięki czemu następuje rozwój i dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. W tym czasie pojawia się luteotropina (LH), które powoduje wydzielanie przez jajniki hormonu zwanego estrogenem. Estrogen pobudza śluzówkę macicy do jej rozwoju, a tym samym do ewentualnego przyjęcia zapłodnionego zarodka. Nagły wzrost LH i estrogenów powoduje wystąpienie owulacji.
2. Owulacja czyli jajeczkowanie to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Owulacja występuje zawsze 12 - 16 dni przed końcem cyklu - średnio 14 dni przed końcem cyklu.
3.Po owulacji, z pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, które produkuje hormon - progesteron. Progesteron powoduje, że śluzówka macicy grubieje i jest przygotowana na rozwój zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte zanika. Wtedy ilość progesteronu obniża się i wskutek tego dochodzi do złuszczania się śluzówki macicy czyli do pojawienia się miesiączki. Wraz z krwią miesiączkową zostaje wydalone nie zapłodnione jajeczko.

Na zadanie domowe mam streścić cykl miesiączkowy.W internecie znalazłem ten tekst powyżej.Może być?Bardzo proszę o szybką odpowiedz.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T16:20:22+01:00
Moim zdaniem jest bardzo dobrze tylko jeśli chodzi o krwawienie to dopisz, że w wyjątkach u dziewcząt u których nie minął rok od okresu to może czasami trwać 2 tygodnie.