Witam!
Bardzo potrzebuję i proszę o pomoc!
Mam bardzo dużo nauki i w tym jest praca na język polski a wiele innych przedmiotów mam i nie wyrabiam !

Proszę zróbcie mi ją! Daje 30 pkt !

Temat pracy :

Napisz pracę o obyczajach świątecznych.

BŁAAAAAAAAAAGAM !!!!!!!! JAK NAJSZYBCIEJ POMÓŻCIE !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T16:28:55+01:00
Podstawowym Obyczajem świątecznym jest ubieranie choinki,w wielu kulturach i religiach drzewo, zwłaszcza iglaste jest symbolem życia, płodności, odradzania się i trwania. Ubiera się je dopiero w wieczór wigilijny. Aby jednak zapalić świeczki, trzeba poczekać na pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdy.Drugim Obyczajem jest Wieczerza Wigilijna gdzie istotnym elementem jest zachowanie postu. Pod białym obrusem kładzie się kilka kłosów siana (symbolika szopki betlejemskiej). Do stołu zasiada się po ukazaniu pierwszej gwiazdy na niebie. Uczestnicy kolacji dzielą się białym opłatkiem, składają życzenia, wybaczając sobie wzajemne urazy. Przygotowujemy wolne nakrycie przy stole dla gościa.Najczęściej podawane jest 12 potraw.
Trzeci obyczaj to opłatek. Od dawna, tuż przed wieczerzą, łamano się opłatkiem z członkami rodziny, służbą, kolędnikami i oczywiście duchami przodków. Nawet zwierzęta gospodarskie dostawały opłatek od swego gospodarza.Dzisiaj jest to już wyłącznie polski zwyczaj, którego najważniejszym przesłaniem jest pojednanie. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia dobra wszelakiego, zapominamy o urazach, wybaczamy winy.
Kolejnym Obyczajem jest kolęda, pieśń religijna związana z narodzinami Chrystusa. Ostatnim obyczajem są prezenty.Obdarowywanie wszystkich swoich bliskich prezentami a zwłaszcza dzieci jest to symbol i uosobienie miłości każdego bliźniego.
1 5 1