Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T18:16:53+01:00
STYL JOŃSKI – styl w architekturze starożytnej. Jego początki datuje się na początki VI wieku przed naszą erą. Jak sama nazwa wskazuje porządek joński powstał w Azji Mniejszej na terenie Jonii. Największa popularność tego stylu przypada jednak na IV wiek przed naszą erą.
STYL DORYCKI – rozwijał się mniej więcej w tym samym okresie co styl joński, jednakże był jego całkowitym przeciwieństwem. Porządek dorycki cechował się monumentalizmem form, masywnością, która nie występowała w stylu jońskim. Kolumny w stylu doryckim w ogóle nie posiadały tak zwanej bazy i zwężały się do góry. Występowały na nich pionowe żłobienia w liczbie 16 -20. Głowica kolumny w tym stylu ma bardzo prosty kształt, jest raczej pozbawiona zdobień. Zakłada się zresztą, że styl dorycki stanowi poniekąd kontynuacje wcześniejszego budownictwa z drewna.
STYL KORYNCKI – stanowił kontynuację stylu jońskiego. Po raz pierwszy pojawił się mniej więcej na przełomie V i IV wieku przed naszą erą. Kolumna koryncka znacznie przypominała kolumnę jońską. Główna różnice można było zaobserwować w obszarze głowicy – w stylu korynckim jako zdobienia występowały nie ślimacznice, a liście akantu.

17 4 17
2010-01-04T18:18:05+01:00
Porządek Dorycki-kolumny w stylu doryckim nie miały bazy. Zwężające się ku górze trzony pokrywały żłobienia zwane kanelurami.Kapitel kolumny doryckiej,w porównaniu z innymi porządkami architektonicznymi ,był mało ozdobny.
Porządek Josńki-Baza kolumny jońskiej składała się z kilku kamiennych kręgów.Kapitel zdobiły charakterystyczne woluty-spiralne ornamenty przypominające kształtem rogi barana.
Porządek koryncki-kapitel kolumn korynckich były bogato zdobione.Jako motyw dekoracyjny najczęściej wykorzystywano liść akantu.Charakteryzowały się większą smukłością niż te wznoszone w porządku jońskim czy doryckim.
7 3 7