Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T18:17:05+01:00
Bollywood – jest to umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70. ze zbitki słów Hollywood i Bombaj przez dziennikarza pisma "Cineblitz". Bombaj jest największym ośrodkiem produkcyjnym indyjskiej kinematografii, jeszcze sprzed II wojny światowej.Filmy bollywoodzkie są przeważnie tworzone w konwencji masala movie często utożsamianej na Zachodzie z kategorią musicalu; z licznymi sekwencjami taneczno-śpiewanymi. Akcja niekiedy opiera się na tradycyjnych melodramatycznych schematach, dramatycznych zwrotach fortuny czy szczęśliwych zbiegach okoliczności. Przez lata filmy z Bollywoodu, a także innych ośrodków indyjskiej kinematografii były krytykowane przez hinduskich intelektualistów oraz znawców z Zachodu za naiwność fabuły, kiepską grę aktorów oraz brak oryginalności scenariusza. Należy jednak pamiętać, że w Bollywood - jak w wielu przemysłach filmowych - powstają filmy z różnych gatunków, a często jedna produkcja zawiera w sobie kilka gatunków filmowych. Obok najpopularniejszych komedii romantycznych i melodramatów indyjski przemysł filmowy może pochwalić się równie licznymi thrillerami, komediami kryminalnymi czy dramatami, powstają także filmy sportowe, przygodowe, fantasty i science-fiction. W Polsce filmy Bollywood cieszą się coraz większą popularnością.
2010-01-04T18:17:39+01:00
Emblematem Narodowym Indii jest adaptacja Stolicy Lwa z Sarnath Cesarza Ashoki.
Stolica Lwa została wzniesiona w trzecim wieku przed naszą erą przez Cesarza Ashoka na pamiątkę miejsca gdzie Budda wygłosił po raz pierwszy swoją ewangelię pokoju i wyzwolenia na cztery strony wszechświata. Dlatego emblemat ten jest symbolem starożytnej afirmacji pokoju na świecie i dobroci we współczesnych ludziach.
Cztery lwy ( jeden niewidoczny) symbolizujące siłę (władzę), odwagę i zaufanie spoczywają na okrągłym liczydle. Liczydło to jest otoczone czterema mniejszymi zwierzętami - strażnikami czterech kierunków:
- Lew jest strażnikiem północy,
- Słoń wschodu,
- Koń południa
- Byk zachodu.

Nie ma za co ;))
Flaga Indii była zaprojektowana jako symbol wolności. Ostatni Premier Nehru nazwał ją nie tylko flagą wolności mieszkańców Indii lecz symbolem wolności wszystkich ludzi.

Flaga jest trójkolorowa.Wszystkie kolory mają symboliczne znaczenie. Na górze jest kolor szafranowy *kesari*, pośrodku biały a na dole zielony. Wszystkie są w jednakowych proporcjach. Stosunek szerokości do wysokości wynosi 3:2. Na białym pasku umieszczone jest koło *chakra* w kolorze granatowym. Zawiera 24 przegradzajace kreski (szprychy).
jeszce mi sie to przypomniało :))