Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-04T18:26:55+01:00
Moim ulubionym bohaterem książki Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na Szaniec" jest Tadeusz Zawadzki pseudonim Zośka.
Miał on delikatną cerę, regularne rysy twarzy, niebieskie oczy, jasnozłociste włosy i damski uśmiech. Tadzio urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie, gdzie też chodził do Gimnazjum im. Stefana Batorego. Pochodził z dobrej rodziny. Jego ojciec był profesorem na uniwersytecie zaś matka zajmowała się domem. Przed wojną był chłopcem nieśmiałym, zamkniętym w sobie, ale już przejawiał zdolności przywódcze. Był bardzo lubiany przez swoich kolegów. W szkole bardzo dobrze się uczył, choć miał małe problemy z matematyką.
Podczas wojny Tadzio bardzo zmienił się. Rozwinęły się u niego nowe cechy np: odwaga, czego dowiódł pod Sieczychami podczas ataku na niemiecki posterunek. Miał zdolności organizatorskie, dzięki temu akcja w Celestynowie zakończyła się powodzeniem. Był też bardzo uczuciowym człowiekiem . Bardzo ciężko było mu się pozbierać po śmierci kolegi , ale dzięki swojemu uporowi i sile charakteru nie załamał się.
Tadeusz poległ pod Sieczychami 20 sierpnia 1943 roku. Zginął jako harcmistrz i podporucznik AK, odznaczony orderem Virtuti Militari i dwa razy Krzyżem Walecznych.
Dlatego wybrałam Tadeusza Kamińskiego za ulubionego bohatera ponieważ podobają mi się u niego takie cechy jak kreatywność i opanowanie w trudnych sytuacjach i cała jego postawa życiowa