Napisz rozprawkę na temat :
``Pan Tadeusz jest epopeją narodową``
Wykorzystaj poniższe argumenty:
*Losy narodu ( szlachty) na tle wydarzeń historycznych tj. z Pana Tadeusza
*Piękno języka ojczystego (bogactwo środków artystycznych)
*Obyczaje i tradycje.

MUSI BYĆ NA DZIŚ DO 22.00
z góry dzięki

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-04T21:06:30+01:00
Słowo epopeja pochodzi z języka greckiego i składa sie z dwuch wyrazów,które oznaczają „epos" oznacza słowo a „poiein" czynienie.Encyklopedia jednak mówi,ze epopeja to dłuższy utwór ,zwykle wierszowany.Epopeja narodowa oznacza utwór ,który ma istotne znaczenie dla narodu.
W "Panu Tadeuszu" występuja wszystkie ponieważ zawiera szeroki, epicki obraz narodu w okresie historycznym niezwykle ważnym dla jego przyszłości. Jest to moment ważny można powiedzieć dwojako,ponieważ po pierwsze odchodzą w przeszłość czasy staropolskie, dawne formy życia i ludzie, którzy starali się je zachować. Po drugie rodzi się nowa epoka z odrodzonym społeczeństwem przynoszącym nadzieje na odzyskanie tożsamości narodowej.
Utwór ten jest osadzony w szeroko rozbudowanym tle społecznym i historycznym oraz obyczajowym przedstawionym z wielką rzetelnością. Akcja utworu toczy się wśród pięknej i długowiecznej przyrody litewskiej, która towarzyszy, ale i też góruje nad człowiekiem.
Jednak "pan Tadeusz" jest nie tylko epopeją ale jest epopeją narodową,ponieważ są przedstawione losy szlachty na tle wydarzeń historycznych.Również Mickiewicz przekazał piękno języka ojczystego.Te dzieło jest pisane przepiękną polszczyzną.W tym dziele również występuje wiele obyczajów i tradycji polskich

mam nadzije,ze pomogłąm sorki za literówki;]
licze na naj a jak coś brakinie to polecam strony:
http://www.sciaga.pl/tekst/84512-85-pan_tadeusz_jako_epopeja_narodowa_notatki_z_lekcji
http://pl.wikipedia.org/wiki/Epos_narodowy
3 2 3