Witam ja was!

Na lekcji polskiego dostałem taką pracę domową i nie wiem jak się z nią uporać,więc proszę o pomoc.
"Rozwiń myśl zawartą w sentencji:
Pracując dla samych dóbr materialnych budujemy sobie więzienie.Zamykamy się samotni ze złotem rozsypującym się w palcach,które nie dają nam nic ,dla czego warto byłoby żyć."

I na lekcji tłumaczyła nam nauczycielka ,że tu ma być zawarty przykład znanego bohatera z lektury(mam Ebenezer Scrooge(Opowiesc wigilijna) i Neron(Quo Vadis).Ma to być na zawiązanie akcji,rozwinięcie akcji i zakońćzenie akcji.I nie wiem jak to opisać.Proszę o pomoc:)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T19:51:52+01:00
Pracując dla samych dóbr materialnych budujemy sobie więzienie.Zamykamy się samotni ze złotem
rozsypującym się w palcach,które nie dają nam nic ,dla czego warto byłoby żyć."

Pieniądze szczęścia nie dają, ale są potrzebne by móc życ jednak goniąc tylko za dobrami materialnymi i odizolowując się od świata i ludzi i gromadzić pieniądze skąpiąc ich innym nigdy nie będziemy szczęśliwi ani nie będzie to sensem dla którego warto było by żyć.Przykładem jest Ebenezer Scrog'e bohater opowieści wigilijnej człowiek ten to skąpiec i pracoholik. Całe życie gromadził pieniądze, pracował przez co stał się zgorzkniały i wymyty z ludzkich uczuć. Nie dało mu to ani szczęścia ani niczego co było by ważne w życiu. Zastała go starość i samotność. Pomimo, że miał pieniędzy pod dostatkiem to tak naprawdę nie miały one wartości ponieważ były one jedynie nabytkiem który z czasem stał się bez wartości. Stał się ich więźniem , zamykał się w domu , odizolował od ludzi jakby mając obawę że ktoś mu je odbierze. Odebrały mu radość życia uczyniły życie monotonną harówką pogonią za nie wiadomo czym.
Dobra materialne są jednym z elementów budujących świat i pomagających nam w życiu jednak nie są priorytetem dla którego warto żyć. Są potrzebne ale jeśli się zapomni o bożym świecie z powodu pieniędzy to życie nie ma sensu. Życie staje się nudne, zastaje nas samotność i ogarnia smutek. Bez przyjaciół rodziny czy bliskich jesteśmy tylko zwykłą szarą egzystencją,która gaśnie...

Mam nadzieje że chociaż troszeczkę pomogłam...;-)
Pozdrawiam:)
3 5 3