Ewa Lipska
Dom Dziecka
trzydzieści par pantofelków filcowych z wyszytym na środku kwiatem tulipanu.Trzydzieści fartuszków poplamionych sokiem z czarnej porzeczki.trzydzieści nieruchomuch kotów wyhaftowanych ściegiem płaskim.Trzydzieści par weciągniętych rączek ale tylko po łyżki do zupy mlecznej.Trzydzieści par oczu otwierających we śnie aby dojżeć rodziców na wzgórzu cukierków
"gdyby moja mamusia chciałą mogła by być królową.Ale musiaął umrzeć bo tatuś zamienił się w wilka."
"Moja mamusa była chuda i dlategon nie mogła mie kochać.Ale jak tyko będzie chuda mniej to mnir kupi na zawsze"
"Moja mamusia jest piękna.Mój tatuś jest sliny.moja mamusia jest bogata .Mogłaby kupić Ameryke północną i złoto.A Tatuś potrafi strzelać z prawdziwego karabinu."

Trzydzieści par nóżek stoi przed neiczynną zwrotnicą i oczekuje na wjazd domu.


zadanie2.Cym charakteryzują się fragmęty nasladujące wypowiedzi(to w cudzysłowiu)dzieci?Jakie zrobiły na tobie wrażenie i dlaczego???

zadanie4.jak rozumiesz sens ostatniej części wiersza?który wyraz został wyróżniny jako najważniejszy?zestaw go z tytułem utworu.bardzo proszę o poomoc bo sama sobie nie poradzę
duzzzzo punktów za odpowied

1

Odpowiedzi

2010-01-04T19:54:36+01:00
2. Charakteryzują się tęsknotą, dziecięcą naiwnością i wyobraźnią, wyidealizowanymi obrazami nieznanych rodziców. Wypowiedzi te wzbudziły we mnie smutek i żal, ponieważ widać w nich rozpaczliwe dziecięce pragnienie posiadania własnej rodziny. Czuję także współczucie dla tych porzuconych dzieci.

4. Ostatnia zwrotka wiersza ukazuje oczekiwanie dzieci na DOM (ten wyraz został wyróżniony jako najważniejszy). Dom dziecka to przecież nie to samo co prawdziwy dom rodzinny, z rodzicami i rodzeństwem, za którym dzieci w utworze tęsknią. Dom niby jest - ale nie ten, o którym śnią. Wciąż więc czekają - często nadaremno - na kogoś, kto się nimi zajmie i przygarnie do prawdziwego domu.
26 4 26