Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T19:56:44+01:00
Http://www.opoka.org.pl/slownik/ltk/nestorianie.html

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Nestorianizm.html

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Kościół_asyryjski.html

http://www.zgapa.pl/zgapedia/Sobór_Efeski.html

PLUS

426r. - Początek sporu nestoriańskiego. Arianie popierają Nestoriusza, biskupa konstantynopolskiego, w sporze ze zwolennikami trójcy.

428-431 - Spór Nestoriański zakończony radą w Efezie w 431r.
428r. - Patriarcha Konstantynopola Nestoriusz przeciwstawia się nazywaniu Marii "Matką Bożą". Twierdzi, że natura Boska, będąc wieczną, nie mogła być zrodzona przez kobietę. Uważał on, że w Chrystusie występowały dwie odrębne natury: Boska i ludzka. W spór z nim wdaje się patriarcha Aleksandrii Cyryl, który uważał, że w Chrystusie była tylko jedna natura: Boska. Tak rodził się monofizytyzm (grecki: "mona pfisis" - "jedna natura").

W następnych sporach (Nestoriański 428-431, Eutychiański 444-451 i inne) wierni Pańscy przeciwstawiali się błędom. W tych sporach, także nieortodoksyjna grupa teologów broniła Prawdy przeciw mnożącym się błędom, jednakowoż stali oni tylko częściowo po stronie wiernych. Ci teologowie sekciarze, pozakładali własne systemy sekciarskie, z których niektóre zaginęły w trudnych doświadczeniach, a niektóre (chrześcijanie nestoriańscy i koptyjscy) jeszcze do dziś egzystują. Jednakże ci sekciarze, będąc przeciwnikami triumfującego Kościoła Rzymsko-katolickiego, udzielali popracia i środków wiernym Pańskim w owym czasie.

431r. - Sobór Efezki. Na soborze w Efezie niektórzy Arianie omawiają wtrącanie się zakonników do generalnej pracy Kościoła. Potępiono nestorianizm. Sobór w Efezie potępia naukę i osobę Nestoriusza z inicjatywy patriarchy Aleksandrii Cyryla. Potwierdzono Boskie macierzyństwo Marii (theotokos). Powstają piwerwsze kościoły pod wezwaniem "Najświętszej Marii Panny". Sobór powszechny w Efezie dodaje piątego patriarchę biskupa Jerozolimy, jako mającego stolicę apostolską.
432-440 - Panowanie papieża Sykstusa III.