Odpowiedzi

2010-01-04T21:00:38+01:00
Hej! Słuchaj dwa lata temu, gdy byłam w 1 gimnazjum również miała do napisania coś takiego jak Ty teraz i w 2 gimnazjum też dlatego mam na komputerze te dwie prace zapisane właśnie w takich wypadkach jedna to recenzja książki pt.: "Niania Matylda" a druga to "Zmierzch" (niestety) więc dam Ci obie a Ty sobie wybierz. Za nianię matyldę dostałam 5 a zmierzch nic. ;p
__________________________________________________________

Recenzja książki pt. „Niania Matylda”


Autorką opowieści o Niani Matyldzie jest pani Christianna Brand. Przedstawia ona przygody nietypowej niani, której metody wychowawcze są równie zaskakujące, jak i skuteczne. Bohaterami są przede wszystkim niesforne dzieci, które nieustannie robią straszne psoty oraz brzydka kobieta z wielkim nosem,małymi oczkami,narostami na buzi i ogromnym przednim zębem wystającym nad dolną wargą zwana nianią Matyldą. Pani Brand porusza w książce problem wychowawczy bardzo licznej gromadki dzieci.Dzieci państwa Brown są przeokropne i nie do zniesienia. Żadna z niań nie może sobie z nimi poradzić. Zdesperowani rodzice zatrudniają najbrzydszą na świecie nianię Matyldę, która podobno jest najlepsza. Maluchy mają wiele bombowych pomysłów, starają się być jak najniegrzeczniejsi. Opiekunka postanawia przeprowadzić 7 lekcji. Zaczyna od najprostszej, ale dzieci są sprytne i się nie poddają. Zatem Matylda postanawia użyć swej magicznej laski. Gdy stuka nią o ziemię wszystko zaczyna się odwracać i dziać na przekór maluchom. Dzieci długo tego nie wytrzymują i postanawiają w końcu POPROSIĆ o przestanie. Niania ponownie uderza laską i wszystko z powrotem wraca do normy. Tak kończy się lekcja 1. Podobnie jest z innymi, jednak zauważa się stopniową poprawę. I chociaż mają one coraz bardziej szalone pomysły to i tak ulegają zasadą niani. Wydarzenia te są ciekawe i zaskakujące jednak czasem łatwe do przewidzenia. Język narratora i postaci jest literacki ale czasem i potoczny. Książka moim zdaniem adresowana jest do młodzieży mimo dosyć dziecinnych zachowań i rozwiązań. Mocnymi stronami jest to w jaki sposób niania rozwiązuje ich problemy i jak w tym czasie zachowują się dzieciaki. Natomiast słabsze punkty to zachowania dzieci, które trochę odbiegają od rzeczywistości i są naciągane.Moim zdaniem książka pozwala poznać fragment rzeczywistości współczesnej jak i minionej. Dzięki niej możemy dostrzegać piękno i dobro świata. Pobudza naszą wrażliwość i skłania do zastanowienia się nad sobą. Poszerza skalę uczuć, wzrusza a także odrywa od rzeczywistości. Opowieść według mnie jest interesująca, frapująca i przyciąga uwagę. Polecam ją młodzieży na etapie szkoły podstawowej jak i gimnazjalnej. Jest to pierwsza część opowieści. Na podstawie tejże książki został również nakręcony film pt. „Niania” w angielskiej wersji „Nanny McPhee”.

__________________________________________________________

Recenzja książki pt. „Zmierzch"


Książka Stephanie Meyer pt.: ,,Zmierzch” jest pierwszą z serii światowych bestsellerów. Góruje ona na listach najbardziej popularnych utworów.
Główną bohaterką powieści jest Isabella Swan. To spokojna, miła i sympatyczna siedemnastolatka. Jej rodzice rozwiedli się, dlatego też dziewczyna mieszka z mamą w Phoenix, a jej tata w małym miasteczku Forks. Matka Belli postanowiła wyjechać w podróż z drugim mężem, więc bohaterka przeprowadza się do ojca. Bella obawia się, że nowi znajomi jej nie zaakceptują. Ku jej zdziwieniu poznaje ona chłopaka o imieniu Mike, który oprowadza ją po szkole. Na lekcji biologii dziewczyna siada koło Edwarda Cullena. Chłopak trzyma się od niej z daleka. W następnym tygodniu przystojny kolega ochrania ją przed wypadkiem na parkingu szkolnym. Od tej pory Edward postanawia bliżej zapoznać się z Isabellą. Chodzą razem na lunch, na lekcjach siedzą obok siebie. Kilka dni później dziewczyna dowiaduję się, że rodzina Cullena to wampiry. Chłopak przyznaje się, że potrafi czytać w myślach. W weekend bohaterka wraz z przyjaciółkami wybiera się na zakupy. Pomaga wybrać suknie na bal koleżankom. Sama jednak nie zamierza iść. Edward przedstawia Bellę swojej rodzinie, a oni zapraszają ją na mecz. Niestety pojawiają się tam inne wampiry, dziewczyna musi się ukrywać. Kiedy Bella jest w hotelu, dzwoni do niej najgroźniejszy wampir James.
Mam nadzieję, że zaciekawiłam tą powieścią, a jak zakończy się pierwsza część książki? Co powie Belli wampir? Czy coś jej grozi z ich strony? Przeczytajcie sami. Dalsze losy dziewczyny są również bardzo ciekawe i pełne zagadek. Książka według mnie jest bardzo ekscytująca i dostarcza wiele emocji. Gorąco zachęcam do jej przeczytania i kolejnych kontynuacji ,,Zmierzchu”.

__________________________________________________________

Pozostawiam Ci do wyboru, przyrzekam to moja własnoręczna praca! :))
Mam nadzieje,ze pomogłam.4 5 4