POMOCY POTRZEBNE NA JUTRO!
Wyjaśnij dosłownie i przenośnie znaczenie słów i wyrażeń zapożyczonych z języka greckiego :
-mityczny
-ocean
-chaos
-ambrozja
-nektar
-tytaniczny wysiłek
-domowe ognisko
-róg obfitości
pod egidą(czyjąś)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-04T21:47:29+01:00
--Ocean - u starożytnych Greków i Rzymian mityczna rzeka oblewająca cały świat, także nazwa jej boga) – wielka część hydrosfery ziemskiej, stanowiąca rozległy obszar słonej wody.
--Chaos,- uosobienie pierwotnej próżni kosmicznej, stanu, który istniał przed powstaniem świata; bezkształtna materia, będąca zarodkiem uporządkowanego wszechświata (kosmosu).
--Ambrozja – mitologiczny pokarm spożywany przez bogów greckich podczas uczt, zapewniający im nieśmiertelność i wieczną młodość. Wraz z nektarem (napojem o tych samych właściwościach) stanowiły jedyny pokarm bogów. Źródło ambrozji znajdowało się w ogrodzie Hesperyd, skąd przynosiły ją Zeusowi gołębie, gdy ten ukrywał się przed Kronosem (jego ojcem) pod opieką nimf górskich i kozy Amaltei.
--Nektar - napój bogów olimpijskich. Dawał im nieśmiertelność i wieczną młodość. Rozlewała go bogini młodości, Hebe. Wg Homera było to czerwone wino. Wraz z ambrozją stanowił ich jedyny pokarm.
--Tytaniczny wysiłek, to praca ponad siły,
--.Ognisko domowe jest to ciepło, dobre samopoczucie w rodzinie jak i w kontaktach towarzyskich. W mitologii Ogniskiem domowym opiekowała się Hestia. To opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Córka Kronosa i Rei. Była siostrą Zeusa.
--Róg obfitości - zwany również rogiem Amaltei. Jest to związek frazeologiczny, pochodzący z mitologii greckiej. Wyrażenie to ma związek z powstaniem świata według Greków.
--Pod egidą (czyjąś)- pod opieką, protektorem,patronem,przewodnictewem
1 5 1