Odpowiedzi

2010-01-05T10:49:23+01:00
W "Bogurodzicy" Matka Boża jest osobą boską,matką Boga,a jednocześnie dziewicą.Przebywa w niebie ,ponad ludzkimi sprawami i ludzkim światem.Maryja jest adresatką ludzkich próśb.Tu ludzie zwracają się do Maryi ,budzi ich zaufanie .Została wybrana przez Boga ,czyli jest niezwykła.
W "Lamencie świętokrzyskim"jest kobietą,która po ludzku przeżywa okrutny los i patrzy na śmierć syna.Jest bezradna na nieszczęście ,które spotkało Jej syna,jest matczyna,uczuciowa.W żaden sposób nie może pogodzić się ze śmiercią syna,pragnie mu ulżyć w cierpieniu.Tu Maryja zwraca się do ludzi z prośbą o współczucie,prosi wszystkie matki o modlitwę o uniknięcie podobnego losu .
W obu utworach Maryja jest Matką Jezusa,wybraną przez Boga.
31 4 31
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T10:50:07+01:00
Wizerunek Matki Boskiej w "Bogurodzicy"- główną tematyką jest prośba ludu do Matki Boga,która ma wyjednać u Stwórcy lepsze życie na Ziemi i zapewnienie raju w zyciu wiecznym.
Wizerunek Matki Boskiej w "Lamencie Świętokrzyskim"-"Żale Matki Boskiej pod krzyżem"-"Posłuchajcie bracia miła"-utwór ma przesłanie uniwersalne,dotyczy prośby matki związanej z jej bólem,cierpieniem i stratą jedynego syna.Pierwsza i druga strofa to zwrot Matki do ludzi o wysłuchanie jej skargi.Trzecia strofa relacja cierpiacej pod krzyżem matki,któa patrzy na ból i męczeństwo syna.Strofa piąta-matka godzi się na wspólną śmierć z Jezusem.Strofa ostatnia to zwrot do wszystkich matek,których cierpienie dotyczy śmierci swoich dzieci.
19 3 19
2010-01-05T11:30:45+01:00
Tak swoimi słowami jak zrozumialam z tekstu :


W bogurodzicy i w lamecie swietokrzyskim sa dwa portrety matek:

Matka w lamencie swietokrzyskim jest ukazana jako czlowiek osoba zyjaca na swiecie czujaca wrazliwa, prosi wszysykie matki by nigdy nie dopuscily zeby ich dzieci cierpialy tak jak jej syn, zwraca sie takze do archaniola gabriela z zalem ze nic jej nie powiedzial ze jej syn bedzie umieral za grzechy innych ludzi. Matka boska cierpiala jeszcze bardziej bo wiedziala ze jej syn nic nie zrobil a teraz cierpi i szuka wspolczucia w sparcia w innych ludziach.

Bogurodzica:
-niezwykła , wyjatkowa,
-zwolenna
-sławiena,
-słucha i zjednacza
-wybrana z wielu
-matka boga
-dziewica
Ukazana jest jako osoba duszna, prosi boga zeby jej syn nie cierpial. Matka boska w bogurodzicy prosi o wystawienicwto sie u jej syna. do jana chrzciciela ->jezus>dostatne zycie na zemi> a po smierci raj
adresaci w bogurodzicy: matka boska, jezus
17 3 17