Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T16:12:52+01:00
Styczeń 2009

1. Barack Obama zostaje 44. prezydentem USA. Jest to pierwszy prezydent, afroamerykanin w Stanach Zjednoczonych co u wielu osób wzbudza kontrowersje i stało się tematem całego świata.

2. Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę. Była to reakcja Rosji na odrzucenie przez rząd Juszczenki proponowanej ceny 250 dolarów za metr sześcienny

Luty 2009

1. Śmierć polaka więzionego przez Talibów. Piotr Stańczyk został uprowadzony 28 września 2008 roku. Uzbrojeni napastnicy zabili trzech towarzyszących mu Pakistańczyków. Zarówno afgańskie jak i polskie władze obiecały nie spocząć do momentu zatrzymania winnych tego bestialskiego czynu. Według Talibów, Polak zginął ponieważ władze Polski i Pakistanu nie okazały żadnego zainteresowania żądaniami terrorystów, którzy oczekiwali zwolnienia z więzień swoich kompanów.

2. Barack Obama ogłosił wejście w życie pakietu wydatków rządowych, który ma pomóc amerykańskiej gospodarce jak najszybciej wydostać się z recesji, a także przetrwać gwałtowny wzrost bezrobocia.

Marzec 2009

1. Winnenden koło Stuttgartu. 15 osób zabitych (w tym uczniowie i dzieci) przez siedemnastolatka, który podczas ucieczki popełnia samobójstwo. Wydarzenie to zapoczątkowało na nowo temat bezpieczeństwa szkół na terenie całej Europy.

2. Joseph Fritzl, który przez 24 lata więził i gwałcił swoją córkę Elisabeth, a także miał z nią siedmioro dzieci został skazany na dożywotni pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

Kwiecień 2009

1. W wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech ginie 291 osób. Wstrząsy objęły włącznie 26 miejscowości w okolicy L'Aquili - 70-tysięcznego miasta.

2. Duńczyk Anders Fogh Rasmussen zostaje nowym sekretarzem generalnym NATO. Decyzję przyjęto w jubileuszową 60 rocznicę powstania NATO, natychmiastowo gdy Turcja wycofała swój przeciw co do kandydatury Duńczyka.

Maj 2009

1. Unia Europejska oraz Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina, powołały Partnerstwo Wschodnie. Partnerstwo Wschodnie ma na celu umacnianie więzi między Unią, a jej wschodnimi sąsiadami.

2. Korea Północna przeprowadziła drugą podziemną próbę atomową (pierwsza w 2006 r.).Według władz w Seulu do próby doszło na północnym-wschodzie Korei Północnej. Amerykański instytut sejsmologiczny USGS określił siłę wstrząsu na 4,7 stopni.

Czerwiec 2009

1. Wybory do Parlamentu Europejskiego w 19 krajach Unii Europejskiej. Były to siódme powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego.

2. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1. Decyzję podjęto w momencie gdy wzrosła liczba zachorowań na nową odmianę grypy w USA, Europie, Australii, Afryce Południowej oraz innych regionach świata.

Lipiec 2009

1. Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Poparło go aż 555 europosłów; będzie on kierował pracami parlamentu przez najbliższe 2,5 roku.

2. Najdłuższe zaćmienie słońca XXI wieku zaobserwowano w Chinach, Indiach i na Pacyfiku. Duże obszary kontynentu przez kilka minut pogrążone były w ciemnościach.

Sierpień 2009

1. Śmierć polskiego żołnierza w Afganistanie. Kapitan Daniel Ambroziński zginął po ataku talibów na polski-afgański patrol. Czterech innych żołnierzy zostaje rannych.

2. Największa katastrofa w historii rosyjskiej hydroenergetyki. W elektrowni wodnej na Syberii zginęło 75 osób. Do wypadku doszło prawdopodobnie z powodu powodzi.

Wrzesień 2009

1. Stany Zjednoczone rezygnują z pomysłu umieszczania w Polsce i Czechach amerykańskich baz obrony antyrakietowej.

2. W Szwajcarii zostaje zatrzymany Roman Polański. Powodem zatrzymania jest amerykański nakaz aresztowania, wystawiony 31 lat temu, który oskarża reżysera o gwałt na 13 letniej dziewczynce.

Październik 2009

1. 67,1% głosujących Irlandczyków poparło Traktat Lizboński. Było to drugie referendum w tej sprawie. W czerwcu 2008 Irlandczycy odrzucili Traktat większością 53,4% głosów.

2. Prezydent USA Barack Obama otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski docenił starania i wysiłki, które prezydent podejmuje w sprawie umocnienia dobrych międzynarodowych stosunków na świecie. Komitet zwrócił także uwagę na wizję "świata bez broni nuklearnej".

Listopad 2009

1. Zamach na pociąg pasażerski relacji Moskwa-Petersburg. 26 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych. Jak podają rosyjskie media, na miejscu katastrofy znaleziono ślady detonatora.

2. Niezależna Komisja Wyborcza w Afganistanie odwołała drugą turę wyborów prezydenckich i ogłosiła ich zwycięzcą Hamida Karzaja. Odwołanie wyborów było spowodowane rezygnacją drugiego kandydata Abdullach Abdullacha.

Grudzień 2009

1. W życie wszedł Traktat z Lizbony, który zastąpił obowiązujący dotąd Traktat z Nicei. Głównym zadaniem nowego Traktatu jest usprawnienie funkcjonalności nowej rozszerzonej Unii Europejskiej, a także odejście od prawa weta w prawie 40 dziedzinach.

2. Prezydent USA Barack Obama, zapowiedział wysłanie do Afganistanu około 30 tysięcy żołnierzy dodając również iż Stany Zjednoczone planują wycofywać swoje jednostki po upływie 18 miesięcy. Prezydent zaapelował także do swoich sojuszników z NATO o pomoc w wysłaniu 10 tysięcy żołnierzy.
1 5 1