Odpowiedzi

2010-01-05T16:20:00+01:00
Genetyka ma olbrzymie znaczenie w wielu dziedzinach życia, m.in także w rolinctwie, medycynie, hodowli zwierząt.
rośliny genetycznie modyfikowane są bardziej odporniejsze w różnych warunkach, rodza większe, smaczniejsze owoce, moga być wykorzystywane także w innych dziedzinach. w afryce (na obszarach walk) wykorzystuje się specjalnie zmodyfikowaną rzodkiewkę która "wykrywa" miny (na prawdę;). zrzuca sie takie nasionka, czeka az wzejda w miejcach gdzie są miny zostają puste placki. wychodowano również humanitaryzowane prosiaki których narzady sa takie same jak u człowieka. można je wykorzystywać w transplantacjach ale na razie naukowcy badają czy nie będzie po takich przeszczepach innych powikłań.
inne przykłady:
- zmodyfikowane świnie- fekalia bez fosforu
-sztuczne nerki wychodowane w krowie, tzw. mikro nerki których kanaliki odchodzą do skóry (mocz wydostaje się przez skóre)
-transgeniczna gorczyca- zbiera szkodliwe metale z gleby
i wiele, wiele innych


to co napisałam jest na podstwie wykładu xD
5 3 5
2010-01-05T16:26:13+01:00
Znaczenie genetyki w medycynie, rolnictwie i hodowli zwierząt.

Genetyka jest bardzo ważna w medycynie. Dzięki niej możemy produkować szczepionki na różne mutacje chorób, np. grypy. Pomaga zwalczać i leczyć ciężkie choroby. Możemy manipulować urodzeniami zdrowych i zdolnych dzieci.
W rolnictwie możemy uzyskać wiele ciekawych odmian roślin. Możemy hodować owoce bezpestkowe, rośliny karłowate lub giganty. Genetyka w rolnictwie pozwala na różnorodność plonów i manipulowanie tym co ma wyrosnąć.
Hodowla zwierząt również może być zdominowana przez genetykę. Dzięki niej możemy hodować tylko zdrowe i płodne zwierzęta. Zwierzęta, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam. Liczę na naj;)
10 4 10