Podajcie mi coś o przemyśle i atrakcjach krajoznawczych Ukrainy ;))
tylko tak szybko poproszę ;))
no i jeszcze Ośrodki i okręgi przemysłowe na ukrainie;)

chyba że jak się wam chce to :
*położenie geograficzne
*sąsiedzi
*ludność
*grupy językowe
*ukształtowanie powierzchni
*główne rzeki
*gleby
rolnictwo
do Litwy i białorusi ;))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-06T16:47:56+01:00
Witam. Nie napisałeś czy ma być w formie referatu czy coś ;p Więc napisze to tak :

Ukraina

Ukraina jest drugim pod względem wielkości powierzchni państwem w Europie. Jej obszar jest dwukrotnie większy od Polski. Stolicą Ukrainy jest Kijów. Od północy Ukraina sąsiaduje z Białorusią, od wschodu Rosja, od południa Mołdawia, Rumunia oraz oblewa Morze Czarne,od zachodu Polska, Szwecja i Węgry. .Centralną i wschodnią część Ukrainy zajmuje rozległa Nizina Naddnieprzańska. Jej środkiem przepływa największa rzeka tego kraju - Dniepr, jest to główna rzeka Ukrainy. Południową część Ukrainy zajmuje Nizina Czarnomorska. Znaczną część kraju stanowią jedynie na południowym zachodzie oraz na Półwyspie Krymskim. Powierzchnia Ukrainy wynosi 603,7 tys. km² Liczba ludności wynosi 46,7 mln przyrost naturalny wynosi -5,6 % Jest to najniższych na świecie. Języki w Ukrainie to: ukraiński, rosyjski, rumuński, węgierski oraz polski.

Niemal cała Ukraina znajduje sie w zasięgu klimatu umiarkowanego ciepłego kontynalnego. Jedynie w południowej części Półwyspu Krymskiego występuje klimat pod zwrotnikowy śródziemnomorski. W takich warunkach klimatycznych naturalną formację roślinną stanowią stepy i lasostepy. Jednak większość z nich została zamieniona na pola uprawne. Jest to spowodowane tym, że pod roślinnością stepową, na grubych pokładach lessu, występują bardzo żyzne gleby - czarnoziemy.

Główną atrakcją są Wakacje na Krymie. Śródziemnomorski klimat oraz malownicze plaże Morza Czarnego co roku przyciąga na półwysep Krymski tłumy turystów. Niezwykłą popularnością cieszą się wśród nich zwłaszcza kurorty, takie jak: Jałta, Sudak, Eupatoria. Krym pełen jest także i innych ciekawych miejsc. Na przykład niedaleko Jałty znajduje się Jaskółcze Gniazdo. Z kolei blisko Bakczysaraju położone jest skalne miasto Czufut-Kale. Podobno jaskinie wykute na stokach góry jeszcze do XIX w. dawały schronienie jego mieszkańcom.
1 5 1