Zadanie 1
Od podstawy równi nachylonej pod kątem 45 stopni, pchnięto wzdłuż równi ku górze klocek, nadając mu szybkość początkowką 4,7 m/s. Współczynnik tarcia wynosi 0,1. Oblicz, na jaką wysokość wzniesie się klocek, oraz jak długo się będzie wznosił.

Zadanie 2
Jaką prędkość początkową należy nadać ciału, by zsuwało się ono po gładkiej równi w czasie 1s na drodze 4m, jeśli kąt nachylenia równi wynosi 30 stopni?

Zadanie 3
Na równi stała skrzynia o masie 20kg, którą pchnięto wzdłuż równi w dół, nadając jej prędkość początkową 5 m/s. Skrzynia zatrzymała się po przebyciu drogi 10m. Kąt nachylenia równi wynosi 30 stopni. Oblicz wartość siły tarcia.

Nie było mnie na tym temacie, a podobno te trzy zadania mają być na jutrzejszym sprawdzianie. Prosiłbym o w miarę możliwości tłumaczenie, ale i bez niego będzie bardzo dobrze, bo samemu jakoś dojdę po obliczeniach do tego co było robione.

1

Odpowiedzi

2010-01-05T18:52:01+01:00
Zad1.Nalezy uzyc zaleznosci na prawo zachowania energii,ktore bedzie nastepujaco wygladało:

Ek + Wt= Ep cialo poruszajac sie posiada energie kinetyczna, dziala rowniez praca tarcia, ktora zostaje potem zamieniona na enegie potencjalna.
Gdy narysujesz sobie "sytuacje" i rozklad sił zoabczysz ze"
mv^2/2 +kcosmgs= mgh gdzie s=h/sin
no i przeksztalcasz wzor.
Czas policzysz z zaleznosci v=s/t
3 2 3